لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۱

اعتصاب غذای ۱۳ زندانی سیاسی در قزل‌حصار برای همراهی با معترضان در سالگرد مهسا


زندان قزل‌حصار، استان البرز
زندان قزل‌حصار، استان البرز

خبر رسیده به صدای آمریکا حاکی از آغاز اعتصاب غذای سه روزه ۱۳ زندانی سیاسی است که ۱۲ شهریور از زندان اوین تهران به قزل‌حصار در استان البرز تبعید شدند.

بر اساس گزارش رسیده به صدای آمریکا، این اعتصاب غذا به مناسبت نخستین سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، از ۲۵ شهریور آغاز شده و دست‌کم تا ۳ روز ادامه خواهد داشت.

سعید ماسوری، جعفر ابراهیمی، کامیار فکور، لقمان امین‌پور، افشین بایمانی، سپهر امام‌جمعه، زرتشت احمدی‌راغب، محمد شافعی، سامان صیدی (یاسین)، حمزه سواری، احمدرضا حائری، رضا سلمان‌زاده و مسعودرضا ابراهیمی‌نژاد، ۱۳ زندانی سیاسی هستند که از روز ۱۲ شهریور از زندان اوین به زندان قزل‌حصار کرج منتقل شدند و از روز ۲۵ شهریور دوباره اعلام اعتصاب غذا کرده‌اند.

پیشتر یک منبع نزدیک به یکی از خانواده‌های زندانیان به صدای آمریکا گفته بود که این ۱۳ زندانی خواستار بازگشت به زندان اوین و لغو اتهام‌های امنیتی جدید علیه آقایان ابراهیمی و فکور هستند.

به گزارش منابع حقوق بشری این ۱۳ زندانی سیاسی که اکنون در «بند امن» زندان قزل‌حصار نگهداری می‌شوند، در شرایط «اسفناکی» به‌سر می‌برند و از امکانات اولیه زندان هم محروم شده‌اند.

در میان این زندانیان، جعفر ابراهیمی، عضو پیشین هیئت مدیره شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، که به بیماری‌های روده‌ای و دیابت مبتلا است در شرایط جسمی ناپایداری قرار دارد.

کانون مدافعان حقوق بشر نیز به‌تازگی در نامه‌ای به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، با اشاره به نگهداری سیزده زندانی سیاسی در بند «زندانیان خطرناک» قزل‌حصار، بدون کمترین امکانات بهداشتی و تغذیه‌ای درباره عواقب جانی برای آنها هشدار داده بود.

سازمان آموزش بین‌الملل، بزرگترین تشکل آموزشی جهان، هم بتازگی در نامه‌ای خطاب به علی خامنه‌ای خواستار اعطای مرخصی‌ درمانی فوری و نجات جان معلمان زندانی، جعفر ابراهیمی و اسماعیل عبدی، شده بود.

مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی و مسئولان زندان تاکنون به این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده‌اند.

XS
SM
MD
LG