لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

اختصاصی؛ ضرب و شتم سامان یاسین در «قزل‌حصار»؛ جرم: «کردی صحبت کردن» با خانواده


سامان یاسین Saman Yasin
سامان یاسین Saman Yasin

بر اساس خبر رسیده به صدای آمریکا، سامان یاسین خواننده معترض زندانی در زندان قزل‌حصار کرج- جایی که او همراه با ۱۲ زندانی سیاسی دیگر روز ۱۲ شهریور به آنجا منتقل شدند- مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی زندان قرار گرفته است .

او پس از آن مورد ضرب وشتم قرار گرفت که در تماس تلفنی با خانواده خود به زبان کردی صحبت می‌کرده است.

سامان صیدی، خواننده زندانی که با نام هنری سامان یاسین شناخته می‌شود چندی پیش در یک فایل صوتی شکنجه‌های جسمی و روحی را که در بازداشت متحمل شده اعم از اعدام مصنوعی، اخذ اعتراف اجباری، و شکستن بینی، شرح داد.

این رپر ۲۷ ساله اهل کرمانشاه که در جریان اعتراضات سراسری نیمه دوم سال ۱۴۰۱ در پی کشته شدن مهسا امینی بازداشت شده، در فایلی صوتی که چهارشنبه یکم شهریور از سوی شبکه حقوق بشر کردستان منتشر شده، می‌گوید مقامات بازداشت‌کنندگان از ابتدا او را با آزار و اذیت خانواده‌اش تهدید کرده و گفته‌اند «خانواده‌ات را گرفتیم. برادرت را گرفتیم. همه‌شان این جا هستند.»

او با بیان این که «تماس و ملاقات» برای او ممنوع بوده، افزوده است: «هیچ خبری نداشتم. گفتند اگر می‌خواهی خانواده‌ات شکنجه نشود، این‌ها را بنویس، آزاد می‌شوی. من هم به گردن گرفتم و گفتم فقط کاری با خانواده‌ام نداشته باشید.»

در این فایل صوتی حدودا هفت دقیقه‌ای، سامان یاسین در شرح شکنجه‌هایی که متحمل شده با بیان این که در فاصله بازجویی و تهدید خانواده‌اش، او را «دو شب» به «سردخانه» برده‌اند. او می‌گوید، «یک خودکار در حفره چپ بینی‌ام گذاشتند و بینی‌ام را شکستند و دو سه بار هم از پله‌ها مرا هل دادند پایین.»

این خواننده رپ اعتراضی که در «شب تولدش» توسط نیروهای امنیتی در مقابل خانه‌اش در کرج با اتهام «تیراندازی» بازداشت شده، می‌گوید نمی‌تواند نفس بکشد و بینی‌اش چند شب یک بار خون‌ریزی دارد، اما بهداری زندان گفته که «قاضی» با اعزام او برای درمان موافقت نکرده است.

کانون مدافعان حقوق بشر روز سه‌شنبه ۲۱ شهریور در نامه‌ای خطاب به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه «وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران» نسبت به سلامت جان سیزده زندانی منتقل شده به زندان قزل‌حصار اظهار نگرانی کرد.

این کانون در نامه مذکور نوشته است که ۱۳ تن از زندانیان سیاسی در زندان اوین «بدون اخطار و اطلاع قبلی و برخلاف قوانین ناظر بر اجرای احکام کیفری» به زندان قزلحصار منتقل و در «ناامنی کامل» در بند «زندانیان خطرناک» بدون کمترین امکانات بهداشتی، تغذیه، هواخوری مناسب و... نگهداری می‌شوند.

در این نامه تاکید شده است که این افراد در اعتراض به این عمل «غیر قانونی» از روز ۱۲ شهریور اعتصاب غذای خود را آغاز کرده‌اند و «سلامتی آنان در معرض خطر است.»

کانون مدافعان حقوق بشر ایران ضمن اظهار نگرانی نسبت سلامت این افراد از جاوید رحمان خواسته تا با فشار بر جمهوری اسلامی برای رعایت قوانین زندان‌ها و حفظ جان زندانیان زمینه بازگشت زندانیان اعتصابی به زندان اوین را فراهم کند.

زندانیان منتقل شده به زندان قزل حصار، جعفر ابراهیمی، کامیار فکور، لقمان امین‌‌پور، سعید ماسوری، افشین بایمانی، سپهر امام‌‌جمعه، زرتشت احمدی‌راغب، محمد شافعی، سامان صیدی (یاسین)، حمزه سواری، احمدرضا حائری، رضا سلمان‌زاده و مسعودرضا ابراهیمی‌نژاد هستند.

XS
SM
MD
LG