لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۹

انتقال جعفر ابراهیمی به قزل‌حصار؛ پرونده‌ای تازه برای فعال صنفی معلمان تشکیل شد


جعفر ابراهیمی، معلم زندانی

وکیل مدافع جعفر ابراهیمی اعلام کرد پرونده‌ای جدید با اتهام «اخلال در نظم و آسایش عمومی» و «توهین به مقامات و مأموران زندان» برای این فعال صنفی معلمان که در زندان است تشکیل شده است.

عرفان کرم‌ویسی، وکیل دادگستری، یک‌شنبه ۱۲ شهریور با اعلام این که پرونده جدید با شکایت اداره کل زندان‌های استان تهران علیه جعفر ابراهیمی تشکیل شده، گفت که این پرونده در شعبه سوم بازپرسی دادسرای اوین ثبت شده است.

این وکیل مدافع حقوق بشر تأیید کرد که یک‌شنبه ۱۲ شهریور دو موکلش جعفر ابراهیمی و کامیار فکور به همراه شماری دیگر از زندانیان سیاسی با تصمیم «شورای طبقه‌بندی زندان اوین»، از بند چهار این زندان به قزل‌حصار در استان البرز منتقل شده‌اند.

به گفته او، به این زندانی‌ها گفته شده که دلیل خروجشان از زندان «حضور در جلسه دادگاه» است.

کرم‌ویسی تأکید کرد که تصمیم انتقال موکل‌هایش به زندان قزل‌حصار، در حالی است که مسئولان زندان اوین برای «رسیدگی به وضعیت جسمانی جعفر» ابراهیمی «قول مساعد» داده بودند و باید «به فوریت انجام می‌شد.»

عرفان کرم‌ویسی همچنین از ثبت پرونده‌ای مشابه برای کامیار فکور با شکایت اداره کل زندان‌های استان تهران با اتهام «اخلال در نظم و آسایش عمومی» و «توهین به مقامات و مأموران زندان» در شعبه سوم بازپرسی دادسرای اوین خبر داد.

انتقال کامیار فکور به زندان قزل‌حصار نیز در حالی است که همسر او سروناز احمدی در بند زنان زندان اوین محبوس است و به گفته کرم‌ویسی «این انتقال غیرقانونی است.»

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران روز یک‌شنبه در بیانیه‌ای در واکنش به «تبعید» جعفر ابراهیمی به زندان قزل‌حصار، این اقدام را «حرکتی غیرانسانی و غیرقانونی» دانست و درباره «وضعیت وخیم جسمانی» این معلم زندانی هشدار داد.

این شورا همچنین با درخواست «رسیدگی سریع و بلادرنگ به وضعیت جسمی» جعفر ابراهیمی هشدار داده که «این برخوردهای غیرانسانی مصداق واقعی کشتار خاموش و برای حاکمیت است و هزینه‌های گزافی خواهد داشت.

بر اساس گزارش رسیده به صدای آمریکا، شماری از زندانیان سیاسی در اوین، از جمله در بندهای شش و هشت، به زندان قزل‌حصار منتقل شدند. برخی منابع شمار این زندانیان را ۱۲ تن اعلام کرده‌اند.

پیشتر، جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفته بود: «پس از کشته شدن مهسا امینی و اعتراضات مردمی؛ مردم ایران حالا باید بتوانند برای خودشان تصمیم بگیرند و زنان پوشش خودشان را انتخاب کنند.»

XS
SM
MD
LG