لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

تغییر برنامه مراسم بزرگداشت جواد روحی با فشار نهادهای حکومتی


دو اعلامیه منتشر شده در مورد روزهای برگزاری مراسم یادبود جواد روحی
دو اعلامیه منتشر شده در مورد روزهای برگزاری مراسم یادبود جواد روحی

یک منبع آگاه به صدای آمریکا خبر داد که نهادهای حکومتی خانواده جواد روحی را برای چگونگی برگزاری مراسم یادبود او «تحت فشار» قرار داده‌اند. تغییر در روزهای برگزاری مراسم در اعلامیه صادر شده توسط خانواده روحی یکی از موارد «اعمال فشار» به این خانواده است.

پیش‌تر خانواده روحی گفته بودند که مراسم بزرگداشت او در چهار روز (جمعه، شنبه، یکشنبه و دوشنبه) برگزار خواهد شد که در اعلامیه تازه منتشر شده، برگزاری مراسم در روستای محل دفن، به روزهای یکشنبه و دوشنبه محدود شده است.

جواد روحی، معترض اهل آمل که در ارتباط با اعتراضات نیمه دوم سال ۱۴۰۱ در نوشهر بازداشت و به «سه بار اعدام» محکوم شده بود، بامداد پنج‌شنبه هفته گذشته پس از انتقال از زندان به بیمارستان، جان باخت.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی ادعا کرد جواد روحی «به دلیل تشنج» به بیمارستان شهید بهشتی نوشهر منتقل شد و «فوت کرد» اما این روایت توسط مخالفان و شمار زیادی از کاربران در رسانه‌های اجتماعی با تردید روبه‌رو شده است.

آرش صادقی، کنشگر مدافع حقوق بشر، در متنی که در پلتفرم «اکس» (توییتر سابق) منتشر کرده بود با اشاره به نقض حکم سه بار اعدام برای جواد روحی، تأکید کرده بود که با گذشت «۱۰۰ روز»، مقامات قضایی پرونده او را به «شعبه هم‌عرض برای رسیدگی مجدد» نفرستاده بودند، و «فشار حکم اعدام، ۱۰۰ روز انتظار» و «بلاتکلیفی، مرگی تدریجی را برای او رقم زد.»

سازمان حقوق بشر ایران نیز روز شنبه ۱۱ شهریور به نقل از منبع مطلع خود از تناقض در اظهارات مقامات مسئول خبر داد و نوشت در حالی که علت جان باختن جواد روحی در برگه پزشکی قانونی «ایست قلبی» ذکر شده، اما مقامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی «به صورت شفاهی» علت مرگ این معترض زندانی را «سکته مغزی» اعلام کرده‌اند.

این سازمان همچنین خبر داده بود که پیش از تحویل جسد جواد روحی از خانواده «تعهد گرفتند.»

پیش از این پگاه بنی‌هاشمی، حقوقدان، در گفت‌وگو با صدای آمریکا تأکید کرده بود که اعتراف قوه قضاییه به این که جواد روحی تشنج کرده بود، یعنی زندانی بودنش خلاف قانون بود.

همچنین، حمیدرضا تقی‌پور نیز به بخش فارسی صدای آمریکا گفته که جواد روحی بر اثر شکنجه‌های جسمی و روحی در زندان کشته شده است.


سازمان عفو بین‌الملل نیز در بیانیه‌ اخیر خود در این رابطه خواستار برگزاری «تحقیق و تفحص» و انجام «تحقیقات مستقل» درباره علت مرگ این زندانی سیاسی شده بود.

پیش از این یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم در زمینه جان‌باختن جواد روحی در زندان جمهوری اسلامی به صدای آمریکا گفت: «ما از مرگ جواد روحی و گزارش‌هایی مبنی بر شکنجه او وحشت‌زده‌ایم.»

این سخنگو در پاسخ مکتوب به بخش فارسی صدای آمریکا با اشاره به «گزارش‌های دلخراش» از «بی‌توجهی و شکنجه» جواد روحی هنگام بازداشت افزود: مرگ جواد روحی به عنوان جدیدترین نمونه از تلاش‌های جمهوری اسلامی برای «ایجاد ترس» در میان مردم ایران و «سرکوب هر‌گونه مخالفت» است.

XS
SM
MD
LG