لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۴

لوران باگبو تحت محاصره اما می گوید تسلیم نمی شود


لوران باگبو - آرشیو
لوران باگبو - آرشیو

لوران باگبو، رییس جمهوری کنونی ساحل عاج در یک سنگر زیر زمینی که توسط نیروهای حامی رقیبش محاصره شده پناه گرفته است اما می گوید حاضر نیست تسلیم شود.

آقای باگبو در مصاحبه ای تلفنی با شبکه تلویزیونی فرانسوی LCI تاکید کرد که او پیروز انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر بوده است. او گفت وی آلاسان واتارا را به عنوان رییس جمهوری ساحل عاج به رسمیت نمی شناسد.

این اظهارات پس از آن بیان می شود که مسوولان و دیپلمات ها در ساح عاج اعلام کردند که آقای باگبو درباره شرایط خروجش از کشور گفتگو می کند. آنها می گویند این گفتگو ها به عصر روز سه شنبه نیز کشیده شد.

خانواده آقای باگبو نیز با او در سنگر پناه گرفته اند.

بیشتر کشورهای جهان آقای واتارا را به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر در ساحل عاج به رسمیت می شناسند.

وزیر امورخارجه فرانسه و سازمان ملل متحد خواهان آن هستند که آقای باگبو سندی را امضا کند که بر اساس آن، او واگذاری قدرت را اعلام و آقای واتارا را به عنوان رییس جمهوری قبول خواهد کرد.

یک سخنگوی هیئت سازمان ملل متحد در ساحل عاج به صدای آمریکا گفت اگر آقای باگبو می خواهد تسلیم شود، سازمان ملل متحد در حفاظت از او کمک خواهد کرد.

نیروهای حامی واتارا در حمله ای برق آسا که کمتر از یک هفته پیش آغاز شد، سراسر ساحل عاج را به کنترل خود در آوردند.

درگیری ها در ابیجان روز سه شنبه کاهش یافت. هیئت سازمان ملل متحد در ساحل عاج گفت سه ژنرال باگبو اعلام کرده اند که به سربازان خود دستور داده اند تا سلاح های خود را زمین بگذارند و به سازمان ملل تحویل دهند.

یکی از این سه ژنرال، فیلیپ منگو، رییس ستاد مشترک ارتش آقای باگبو است که پیشتر خواستار آتش بس شده بود.

XS
SM
MD
LG