لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۱

حمله نیروهای سازمان ملل و واتارا به نیروهای لوران باگبو در ساحل عاج


حمله نیروهای سازمان ملل و واتارا به نیروهای لوران باگبو در ساحل عاج
حمله نیروهای سازمان ملل و واتارا به نیروهای لوران باگبو در ساحل عاج

درگیری برای بدست گرفتن کنترل ساحل عاج شدت گرفته است. نیروهای سازمان ملل متحد به سمت نیروهای لوران باگبو، رییس جمهوری کنونی ساحل عاج تیراندازی می کنند.

نیروهای شورشی نیز آنچه آخرین حمله برای برکناری آقای باگبو از قدرت خوانده اند را آغار می کنند.
یک سخنگوی نیروهای سازمان ملل متحد در ساحل عاج می گوید هلی کوپترها به سمت دو اردوگاه نیروهای باگبو، کاخ ریاست جمهوری و محل سکونت آقای باگبو، که در شهر ابیجان قرار دارند شلیک کردند.

نیک برنبک، یک سخنگوی دفتر نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در نیویورک، به «صدای آمریکا» گفت هدف حملات روز دوشنبه سلاح های سنگین مورد استفاده نیروهای باگبو بوده است که از آنها برای حمله به غیرنظامیان و نیروهای حافظ صلح سازمان ملل استفاده می کنند.

برنبک گفت این حملات بر اساس قطعنامه ۱۹۷۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت می گیرد که هفته گذشته به تصویب رسید.

فرانسه می گوید سربازانش در ساحل عاج از عملیات علیه نیروهای باگبو پشتیبانی کردند.

در همین حال، نیروهای حامی آلاسان واتارا، ريیس جمهور منتخب و مورد قبول جامعه بین المللی در ساحل عاج با استفاده از زور، روز دوشنبه وارد ابیجان شدند. غیلوم سورو نخست وزیر آقای واتارا، یک حمله «برق آسا» را وعده داده است.

آقای باگبو هنوز گروه وفادارن به خود را دارد که اطراف کاخ ریاست جمهوری در ابیجان را محاصره کرده اند. به نظر می رسد آقای باگبو در این مکان حضور دارد.

لوران باگبو از سال ۲۰۰۰ تا کنون قدرت را بدست داشته است و به رغم اینکه آقای واتارا پیروز انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر نامیده شده است، حاضر به ترک قدرت نیست.

XS
SM
MD
LG