لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۹

آلاسان واتارا خواستار اقدام قانونی علیه رهبر پیشین ساحل عاج شد


لوران باگبو (سمت چپ) به همراه همسرش پس از دستگیری در یک اتاق در هتل گلف آبیجان نشسته است. ۱۱ آوریل ۲۰۱۱
لوران باگبو (سمت چپ) به همراه همسرش پس از دستگیری در یک اتاق در هتل گلف آبیجان نشسته است. ۱۱ آوریل ۲۰۱۱

آلاسان واتارا رییس جمهوری منتحب ساحل عاج می گوید او از وزیر دادگستری خود خواهد خواست تا اقدامات قانونی را در مورد لوران باگبو، رییس جمهوری سابق این کشور انجام دهد.

لوران باگبو، روز دوشنبه دستگیر شد.

آقای واتارا روز دوشنبه در سخنانی تلویزیونی گفت دوره جدیدی از امید برای ساحل عاج آغاز شده است. وی از مردم خواست در آرامش باشند تا صلح به کشور بازگردد.او گفت فرصتی وجود دارد که تاریخ را از طریق آشتی و بخشش بازنویسی کرد.

آقای باگبو چند ساعت پس از اینکه توسط نیروهای حامی واتارا در مجموعه ریاست جمهوری آبیجان دستگیر شد، برای مدت کوتاهی در کانال تلویزیونی TCI آقای واتارا ظاهر و خواهان پایان درگیری ها در ساحل عاج شد.

پیشتر نیروهای حامی واتارا و نیروهای ویژه فرانسه، پس از حمله هلی کوپترهای فرانسوی و سازمان ملل متحد، در مجموعه ریاست جمهوری اقدام به پیشروی کردند. آقای باگبو به همراه دسته ای از نیروهای وفادارش در این محل سنگر گرفته بود.

آقای باگبو ماه ها از تحویل قدرت به آقای واتارا که از سوی سازمان ملل متحد پیروز انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر شناخته شده است، خودداری می کرد.

آقای باگبو و همسرش سیمونه اکنون در مقر آقای واتارا، هتل گلف آبیجان نگهداری می شوند.

یک سخنگوی نیروهای حامی واتارا به صدای آمریکا گفت که عملیات برای پیدا کردن حامیان مهم باگبو، از جمله چالرز بله گوده، رهبر جوانان نیروهای باگبو ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG