لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

صدور «قرار جلب» برای آزاده صمدی و لیلا بلوکات به‌ دلیل مخالفت با حجاب اجباری 


عکس‌ها از اینستاگرام آزاده صمدی و لیلا بلوکات است. اما به نظر می‌رسد عکس‌های دیگری بهانه برخورد قضایی با این دو بازیگر شده است.
عکس‌ها از اینستاگرام آزاده صمدی و لیلا بلوکات است. اما به نظر می‌رسد عکس‌های دیگری بهانه برخورد قضایی با این دو بازیگر شده است.

قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرده است که برای آزاده صمدی و لیلا بلوکات، دو بازیگر سینمای ایران به دلیل مخالفت آنها با حجاب اجباری، «قرار جلب به دادرسی» صادر کرده است.

خبرگزاری «میزان» وابسته به قوه قضاییه حکومت ایران روز دوشنبه اعلام کرد که در پی «کشف‌حجاب» آزاده صمدی در مراسم تشییع پیکر رضا حداد، کارگردان تئاتر، پس از «اخذ دفاعیات متهم و اظهارات وکیل»، به‌دلیل آنچه «جریحه‌دار کردن اخلاق و عفت عمومی از طریق کشف حجاب» نامیده، بازپرس «دادسرای فرهنگ و رسانه» برای او «قرار جلب به دادرسی صادر کرد.»

پیش‌تر و در بیست و ششم دی‌ماه ۱۴۰۱ نیز آزاده صمدی برای «پاره‌ای از توضیحات» به دادسرای «ناحیه ۳۳ شهید مقدس تهران» واقع در زندان اوین، احضار شده بود.

از سوی دیگر، قوه قضائیه جمهوری اسلامی خبر داده که لیلا بلوکات نیز پس از «اخذ دفاعیات متهم و اظهارات وکیل»، به اتهام «جریحه‌دار کردن اخلاق و عفت عمومی از طریق کشف حجاب» و همچنین «انتشار تصاویر» در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، برایش «قرار جلب به دادرسی صادر شد.»

لیلا بلوکات نیمه اردیبهشت‌ماه تصاویری از خود بدون داشتن «حجاب اجباری» و در حال مطالعه کتاب در یکی از مراکز فرهنگی شهر تهران منتشر کرده بود.

از آغاز جنبش مشهور به «زن، زندگی، آزادی» که همراه با اعتراضات سراسری در شهرهای مختلف ایران بود، برخی زنان هنرمند‌ نیز با برداشتن حجاب در اماکن عمومی یا مراسم‌ رسمی و همچنین انتشار تصاویری از خود در شبکه‌های اجتماعی، مخالفت با پوشش اجباری در ایران را اعلام داشته‌اند؛ اقدامی که با برخورد نهادهای حکومتی یا حمله رسانه‌های حامی حاکمیت به آنها نیز همراه بوده است.

توضیح: ابتدا عکس دیگری برای این مطلب انتخاب شده بود که در بازنگری تغییر پیدا کرد.

XS
SM
MD
LG