لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۸

مخالفت با حجاب اجباری؛ نمایشگاه‌های بین‌المللی قزوین هم پلمب شد


پلمپ شدن واحدهای صنفی در ایران به‌دلیل آنچه «بی‌حجابی زنان» اعلام می‌شود

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، از پلمب محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی قزوین خبر داد و دلیل آن را پخش موسیقی «مبتذل» و «کشف حجاب» برخی از زنان عنوان کرد.

پلمب محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی قزوین زمانی صورت گرفته که نمایشگاه دوچرخه، موتورسیکلت و قطعات یدکی در آن در حال برگزاری بود.

حسین رجبی، دادستان عمومی و انقلاب قزوین، درباره دلیل پلمب این مکان گفت که در برخی از غرفه‌های این نمایشگاه موسیقی «مبتذل» پخش شده و شماری از بازدیدکنندگان نیز اقدام به «کشف حجاب» کردند.

وی در ادامه اعلام کرد که برای رسیدگی به این موضوع پرونده قضایی تشکیل شده و دستگاه قضایی با «متخلفان» بدون اغماض برخورد خواهد کرد.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین همچنین از پلمب یک مرکز تهیه اندام‌های مصنوعی به دلیل «کشف حجاب» و «بی‌احترامی پرسنل به بیماران معترض» خبر داد.

برخورد با واحدهای صنفی و پلمپ فروشگاه‌ها و اماکن عمومی به دلیل حضور زنان بدون حجاب اجباری در این اماکن افزایش یافته است.

این برخوردها در حالی انجام می‌شود که شماری از حقوقدانان اقدامات یاد شده را «غیرقانونی» می‌دانند.

طی ماه‌های اخیر ده‌ها محل کسب‌وکار، مکان گردشگری و مرکز پزشکی در شهرهای مختلف از جمله کرمانشاه، بوشهر، مشهد، رشت، کیش، آبادان، سیرجان، کرمان و تهران به دلیل بی‌حجابی زنان پلمب شده است.

علاوه بر این، نیروی انتظامی ایران اقدامات دیگری از جمله توقیف خودرو، ارسال پیامک اخطار و شناسایی زنان بی‌حجاب از طریق دوربین‌های نصب‌شده در سطح شهر و معرفی آنان به مراجع قضایی را نیز از ۲۶ فروردین امسال در دستور کار خود قرار داده است.

با این حال هر روز تصاویر زیادی از زنانی در ایران منتشر می‌شود که با پوشش اختیاری به خیابان می‌روند.

مجید امامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی ایران، دو هفته پیش با بیان اینکه «در تهران بین ۱۵ تا ۲۰ درصد کشف حجاب وجود دارد»، تعداد زنانی را که از رعایت حجاب اجباری خودداری می‌کنند، بسیار گسترده‌تر از حدی دانست که حکومت توان برخورد و بازداشت آنها را داشته باشد.

XS
SM
MD
LG