لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۴

اسراییل نگران جنگ سوریه، به حالت آماده باش است


درگیری بین شورشیان سوریه و نیروهای دولتی اسد به نزدیکی خط آتش بس سوریه با اسراییل و در راستای مرز سوریه با لبنان کشیده شده است و اسراییل نگران نفوذ درگیری های سوریه به خاک این کشور است. اسراییل می گوید در این درگیری ها موضع بی طرفانه ای اتخاذ کرده است اما تاکید کرده در صورتی که امنیت این کشور تهدید شود، واکنش نشان خواهد داد.

در حالی که نیروهای دولتی سوریه و شورشیان روز پنج شنبه برای به دست گرفتن کنترل گذرگاه خط آتش بسی که سوریه و اسراییل را از هم جدا می کند، مبارزه می کردند، نیروهای اسراییلی مستقر در بلندی های جولان با احتیاط و دقت شرایط را زیر نظر داشتند.

درگیری های اخیر برای دولتمردان اسراییلی به منزله زنگ هشداری دیگری بود که جنگ سوریه بیش از هر زمان دیگری به مرزهای این کشور نزدیک شده است.

گسترده تر شدن حوزه درگیری های سوریه اسراییل را در مورد امنیت مناطق مرزی این کشور به شدت نگران کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل نیز طی هفته جاری بر این نگرانی تاکید کرد و گفت تحولات منطقه خاورمیانه بسیار حساس هستند، منطقه شاهد آشوب، انقلاب و تغییر و تحولات متعددی است. او همچنین گفت اسراییل هیچ علاقه ای ندارد که بخشی از این درگیری ها باشد، اما برای ممانعت از هر خطری که امنیت اسراییل را تهدید کند، آماده است.

در چندین مورد راکت ها و تبادل آتش درگیری های بین شورشیان سوریه و نیروهای دولتی به بلندی های جولان و قلمروهای تحت اشغال اسراییل اصابت کرده اند و اسراییل نیز به نوبه خود اقدام تلاقی جویانه انجام داده است.

هواپیماهای اسراییلی به انبار تسلیحاتی سوریه حمله کرده اند و اسراییل ادعا کرده بود این سلاح ها را حزب الله لبنان به سوریه منتقل کرده است. اسراییل حزب الله را یک سازمان تروریستی می داند.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مصاحبه هفته جاری خود با تلویزیون المنار حزب الله گفت نیروهای او به اقدام تلافی جویانه علیه اسراییل دست خواهندزد. او گفت در چندین مورد در گذشته که اسراییل مواردی را نقض کرده بود، سوریه پاسخ مستقیمی داده بود و این به احساس مردم بستگی دارد. او تاکید کرد فشار مردمی آشکاری روی سوریه وجود دارد که جبهه جولان را برای مقاومت باز کنیم.

برندتا برتی، تحلیلگر «موسسه تل آویو برای مطالعات امنیت ملی» گفت با وجودی که درگیری سوریه تا حد زیادی بر اسراییل تاثیر نگذاشته، اما امنیت جولان یکی از نگرانی های اسراییل است.

برتی گفت «این نگرانی در منطقه وجود دارد که شرایط بی ثبات مناطق مرزی جولان می تواند محل جذب شبه نظامیان خارجی، جهادگرایان و یا به طور کلی حتی ستیزه جویانی باشد که مواضع خصمانه ای در قبال اسراییل دارند».

موشه ماعوز، استاد «مطالعات خاورمیانه» دانشگاه عبری اسرائیل خاطرنشان می کند که ستیزه جویان و شبه نظامیان اسلامی به هر دو طرف درگیری های سوریه پیوسته اند. او گفت شرایط به گونه ای است که باید وضعیت را با دقت و از نزدیک نظاره کرد، اما واکنش اسراییل باید بسیار محتاطانه باشد.

ماعوز می گوید «آن ها خطرناک و با انگیزه هستند و بر اساس ایدئولوژی و ایمانشان مبارزه می کنند. اما تعدادشان خیلی زیاد نیست. بسیاری از آن ها حتی تبعه سوریه نیستند و بدنه نیروهای شورشی سوریه را نیز در معرض خطر قرار می دهند».

مقامات اسراییلی به طور خاص نگران سلاح های پیچیده و سلاح های شیمیایی هستند که به دست حزب الله و یا دیگر گروه های اسلام گرا می افتند.

اسراییل می گوید اجازه چنین امری را نخواهد داد و بنا به گزارش ها، هواپیماهای
اسراییل در چند مورد در طی سال جاری به چنین سلاح هایی در سوریه حمله کرده اند.

برتی می گوید حمله های هوایی اسراییل معدود بوده اند و به عمد با محدودیت بسیار انجام شده اند.

او یادآوری می کند «این حمله ها نوعی مداخله بودند که به نظر مقامات اسراییلی به صورت انتخابی انجام شدند و هدف از اجرای آن ها مداخله و یا حضور بیشتر در درگیری ها نبود. به عبارت دیگر به نوعی پیام هشداری به اسد و حزب الله بود که اسراییل انتقال سلاح را تحمل نخواهد کرد.

هراس از گسترش درگیری ها به منطقه

اسراییل تاکید کرده است اگر روسیه موشک های دفاع هوایی «S-300» را براساس وعده های خود به سوریه تحویل دهد، واکنش نشان خواهد داد.

ماعوز می گوید به نظر او سوریه و حزب لله نمی خواهند یک جنگ متعارف با اسراییل به راه بیاندازند. اما او خاطرنشان می کند که رو به وخامت گذاشتن جنگ داخلی سوریه می تواند پیامدهای غیرقابل پیش بینی هم داشته باشد.

او می افزاید «شرایط بحرانی و خطرناکی است و اوضاع کنونی می تواند به یک جنگ منطقه ای بدل شود و اسراییل باید برای اجتناب از هر گونه اقدام تحریک آمیز احتیاط بسیار به خرج دهد».

روسیه، دولت ایالات متحده و سازمان ملل متحد در تلاش هستند تا به هدف پایان دادن به جنگ سوریه یک کنفرانس بین المللی برگزار کنند، اما بیشتر تحلیلگران خوش بین نیستند. این همایش صلح قرار نیست تا ماه ژوییه برگزار شود.

در همین ضمن، در حالی که آتش درگیری ها در همسایگی اسراییل و در مرزهای سوریه زبانه می کشد، مقامات این کشور هوشیار و مراقب هستند.
XS
SM
MD
LG