لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۴

ارتش سوریه بر قصیر مسلط شد
نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای سوریه می گوید کنفرانس بین المللی صلح برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه احتمالا تا ژوئیه برگزار نخواهد شد، زیرا دو طرف مناقشه آماده نیستند خود را به یک راه حل دیپلماتیک متعهد سازند.

پس ازآن که مقامات روسیه، سازمان ملل متحد و آمریکا درجلسه روز چهارشنبه در ژنو نتوانستند مسائل مربوط به مذاکرات پیشنهادی صلح را حل کنند، اخضر ابراهیمی گفت او دور دوم مذاکرات مقدماتی در 25 ؤوئن را سرپرستی خواهد کرد.
این خبر پس از آن اعلام شد که نیروهای دولت سوریه کنترل شهر مرزی استراتژیک قصیر را در پی هجومی سه هفته ای دردست گرفتند وعهد شورشیان مخالف بشار اسد را "خرد کنند".

ارتش روزچهار شنبه بیانیه ای صادر کرد واین تحول را "پیامی روشن" به تمام مخالفان نامید.

شورشیان عقب نشینی از قصیر را ، که بیش از یک سال در تصرف داشتند، تایید کردند.

یک فعال اوپوزیسیون درشهرحمص به صدای آمریکا گفت لازم است اجساد بیش ازیک هزارغیرنظامی و رزمندگان ارتش سوریه آزاد بسرعت از قصیر بیرون برده شود.

او گفت 20 هزارنفر درشهر بدام افتاده اند و نیروهای دولتی را متهم کرد برای وادار ساختن شورشیان به عقب نشینی ، بی محابا از قدرت هوایی، خمپاره و راکت علیه غیر نظامیان استفاده می کنند.

قصیر درامتداد یک بزرگراه اصلی که دمشق را به ساحل مدیترانه وصل می کند قرار دارد و به مسیرهای قاچاق شورشیان در امتداد مرز لبنان نزدیک است.

نیروهای سوریه در حمله از کمک جنگجویان حزب اله لینان برخوردار بودند.

با درگیری مستقیم حزب اله در جنگ، قدرت های بین المللی نگرانی هایی نسبت به گسترش مناقشه سوریه ابراز داشته اند. هفته پیش، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در قطعنامه ای دولت سوریه را به دلیل استفاده از جنگجویان خارجی در قصیر محکوم کرد.


XS
SM
MD
LG