لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۱

احتمال پیروزی سوریه با کمک ایران و حزب الله


یک مقام بلندپایه اسراییلی از احتمال پیروزی دولت اسد در جنگ سوریه با کمک حزب الله و ایران خبر داده است.

وزیر اطلاعات و امنیت اسراییل روز دوشنبه (١٠ مه) گفته است احتمال دارد بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه با حمایت ایران و حزب الله لبنان در جنگ داخلی دو ساله در کشورش پیروز شود.

رویترز گزارش داده است با وجودی که مقامات دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل به سرعت این ارزیابی را رد کردند، اما چنین اظهارنظری از چالش ها و دشواری پیش روی کشورهای غربی و اسراییل برای پیش بینی سرنوشت اسراییل و ارزیابی میزان مداخله در جنگ داخلی در این کشور حکایت می کند.

یووال ، وزیر امور بین الملل، راهبردی و اطلاعات و امنیت اسراییل در پاسخ به پرسش خبرنگاران خارجی در مورد تعبیر موفقیت های اخیر نیروهای اسد در مبارزه با شورشیان به پیروزی حکومت سوریه گفت: «نظر من همیشه این بوده است که در نهایت اسد با حمایت و پشتیبانی جدی ایران و حزب الله می تواند دست بالا را بگیرد و پیروز شود».

او افزوده است «من فکر می کنم این پیروزی ممکن است و حتی مدت های طولانی است که این راه هموار شده بود».

استاینیتزکه عضو کابینه امنیتی اسراییل نیست، به اطلاعات امنیتی جدید دسترسی ندارد وضمناً رابطه نتانیاهو نیز با او نزدیک نیست. تاکید کرده است «احتمال دارد دولت اسد نتواند به بقای خود ادامه دهد، اما ممکن است بتواند قلمروهای تحت کنترل شورشیان را بازپس بگیرد».

او ضمن اشاره به سیاست اسراییل برای عدم مداخله علنی در امور داخلی سوریه، از اظهارنظر بیشتر در مورد پیروزی اسد خودداری کرد.

وزرای امور خارجه و دفاع اسراییل برخورد سردی با اظهارنظرهای استاینیتز داشتند.
یک دیپلمات اسراییلی به شرط افشا نشدن نامش به رویترز گفته است «این اطلاعات شخصی آقای استاینیتزاست و حتی می توان گفت که اطلاعات نادرستی است که به دست او رسیده اند».

مارک رگو، سخنگوی نتانیاهو گفته است استاینیتز دیدگاه شخصی خود را مطرح کرده است و این اظهارنظرها در مورد آینده دولت اسد موضع رسمی دولت اسراییل نیستند.

با وجودی که مقامات بلندپایه ای همچون ایهود باراک، وزیر دفاع پیشین اسراییل در مورد سقوط دولت اسد طی مدت زمان چند هفته ای اظهارنظرهای زودهنگامی را مطرح کرده بودند اما به نظر می رسد دولت بر سر قدرت در اسراییل سعی می کند در ارزیابی شرایط سوریه احتیاط و سیاست بیشتری به خرج دهد.

رویترز می نویسد مقامات دولت اسراییل مصرانه از همتایان غربی خود خواسته اند تا برای کمک تسلیحاتی به شورشیان سوریه دقت و احتیاط به خرج دهند چون ممکن است این سلاح ها در نهایت علیه اسراییل به کار برده شوند.
XS
SM
MD
LG