لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۷

ارتش سوریه گذرگاه مرزی در جولان را پس گرفت


سربازان دولت سوریه یک گذرگاه مرزی درامتداد حط آتش بس با اسراییل دربلندی های جولان را دوباره تصرف کرده اند.

چند ساعت پس ازآن که گزارش ها حاکی بود شورشیان گذرگاه قنیطره را درکنترل خود گرفته اند، نیروهای امنیتی اسراییل گفتند ارتش سوریه آنجا را پس گرفته است.

گذرگاه که به ندرت از آن استفاده می شود تنها نقطه عبور بین مناطق زیرکنترل اسراییل – سوریه درناحیه عدم درگیری است که سازمان ملل متحد برآن نظارت دارد. شاهدان از زدوخوردهای شدید درناحیه سوری گذرگاه خبر دادند و گفتند تاسیسات مرزی به شدت آسیب دیده است.

درحالی که آتش جنگ زبانه می کشد، دولت اتریش بیانیه ای صادر کرد و گفت از هیات صلحبان دربلندی های جولان خارج می شود.

اتریشی ها حدود 3۳۸۰ نفر از نیروی ناظر یک هزار نفری را تشکیل می دهند، و یک سخنگوی وزارت دفاع گفت صلحبانان از گذرگاه عقب نشسته اند و به هیچیک از آنها صدمه ای نرسیده است.

اسراییل نگران است که بلندی های جولان به مکانی برای حمله رزمندگان اسلامگرای افراطی درمیان شورشیان سوریه به اسراییل تبدیل شود.

روزپنجشنبه همچنین ایمان الظواهری رهبرالقاعده ازمسلمانان سنی خواست به نبرد درسوریه بپیوندند، اسد را سرنگون کنند و یک حکومت اسلامی درکشوربرقرارسازند.

ظواهری دریک پیام ۲۲ دقیقه ای که دروبگاه های اسلامی پست شده است، از سنی ها درهرکجا می خواهد جان، مال، وتخصص خود را برای جنگ و جلوگیری ازآنچه او آنرا برنامه های آمریکا برای ایجاد یک حکومت دست نشانده درسوریه برای خفظ امنیت اسراییل می نامد، نثار کنند.

ظواهری سنی ها را ترغیب می کند اختلافاتشان را کنار بگذارند وبا گسترش نفوذ شیعه درسوریه بجنگند.

دراین میان، ایالات متحده آمریکا روزچهارشنبه ازایران و گروه حزب اله لبنان خواست رزمندگانشان را ازسوریه بیرون ببرند و می گوید ارتش سوریه درحمله برای تصرف دوباره قصیر به آنها متکی است.

نیروهای طرفداردولت سوریه قصیر را روز چهارشنبه درپی نزدیک سه هفته هجوم برای بیرون راندن شورشیان تصرف کردند. شورشیان بیشتر از یک سال آنجا را در کنترل خود داشتند.

کاخ سفید حمله را محکوم کرد وگفت روشن است که نیروهای اسد به تنهایی نمی توانستند قصیر را تسخیر کنند. کاخ سفید همچنین گفت دو طرف مناقشه باید به آژانس های امداد اجازه دهند برای خارج ساختن و درمان مجروحین به شهردسترسی پیدا کنند.
XS
SM
MD
LG