لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۸

پلیس اسرائیل مظنونان توهین به زائران و کلیساهای مسیحی در اورشلیم را بازداشت کرد


جشن سوکوت در اسرائیل
جشن سوکوت در اسرائیل

پلیس اسرائیل روز چهارشنبه ۱۲ مهر اعلام کرد که چند مظنون که به زائران و کلیساهای مسیحی در اورشلیم توهین کرده بودند، بازداشت شده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، پلیس اشاره کرد که بازداشت‌شدگان به سوی این زائران و کلیساها تف کرده بودند.

این خبرگزاری نوشت: این بازداشت‌ها در شرایطی انجام می‌شوند که تنش‌های مذهبی، دوباره در اورشلیم، شهری که پیروان سه دین آن را مقدس می‌دانند، بروز کرده است.

بر اساس این گزارش، همزمان با آن‌که یهودیان «سوکوت» را جشن می‌گیرند و جشن یک هفته‌ای برداشت محصول پاییزی، حضور یهودیان افراطی ارتدوکس در خیابان‌ها، مواردی مانند تف کردن، فضای اورشلیم را متشنج کرده است.

یکی از این یهودیان پس از اینکه صحنه تف کردن او در اوایل هفته توسط دوربین ضبط شد و انتقادهای زیادی را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت، بازداشت شد.

این ویدئو، یهودیان افراطی ارتدوکس را نشان می‌داد که به پاهای زائران مسیحی خارجی در شهر قدیمی اورشلیم تف می‌کنند.

جشن سوکوت در اسرائیل
جشن سوکوت در اسرائیل

پلیس همچنین روز چهارشنبه چهار مظنون دیگر را به اتهام تف کردن به سوی کلیساهای مسیحی دستگیر کرد.

دین السدون، سخنگوی پلیس، گفت که یک تن به اتهام ارتکاب این عمل، و چهار تن دیگر به دلیل رفتار بی‌نظمی غیرقانونی متهم شدند.

ویدئوهایی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، دسته‌ای از یهودیان افراطی ارتدوکس را نشان می‌دهد که در حال جشن گرفتن سوکوت هستند و به در ورودی یک کلیسای باستانی در اورشلیم آب دهان می‌اندازند.

به نوشته آسوشیتدپرس، چنین فیلم‌هایی، نگرانی‌ها را در مورد افزایش نابردباری در میان یهودیان مذهبی برانگیخته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، خاخام رسمی اسرائیل، و دیگر مقامات ارشد این کشور روز سه‌شنبه یازدهم مهر، این اقدامات را محکوم کردند.

با این همه، این گزارش حاکی از آن است که مسیحیان، که اکثریت قریب به اتفاق آنها فلسطینی‌هایی هستند، افزایش خرابکاری‌ها و حملات ضد مسیحیان را به دولت راست‌گرای افراطی نتانیاهو مرتبط می‌دانند که به گفته آنها، تندروهای یهودی را جسور می‌کند.

زائران در جشن سوکوت در اورشلیم
زائران در جشن سوکوت در اورشلیم

مسیحیان، دولت آقای نتانیاهو را به بی توجهی به شکایات‌شان متهم می‌کنند و می‌گویند که برای جلوگیری از افزایش آزار و اذیت با انگیزه مذهبی، کم‌کاری کرده و یا هیچ‌ کاری انجام نداده است.

این در شرایطی است که دولت اسرائیل تف کردن به سوی زائران و کلیساهای مسیحی را محکوم کرد و پلیس نیز قول داد که با این پدیده برخورد کند.

XS
SM
MD
LG