لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۹

واکنش اسرائیل به سخنان خامنه‌ای: ایران برای «خراب کردن صلح» با عربستان تلاش می‌کند


یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل
یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، روز سه‌شنبه ۱۱ مهر، به هشدار علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به عربستان سعودی در مورد عادی‌سازی رابطه با اسرائیل واکنش نشان داد.

به گزارش «تایم اسرائیل»، آقای گالانت گفت: «رژیم تروریستی قاتل در ایران قبلا موفق شده است تا چندین کشور تحت کنترل خود را فرو‌ بپاشد و اکنون می‌خواهد با تهدیدهای تو خالی، تلاش‌ها برای رسیدن به صلح را خراب کند.»

چشم‌انداز توافق صلح اسرائیل و عربستان سعودی با میانجی‌گری آمریکا در هفته‌های اخیر افزایش یافته است. به گفته کاخ سفید، در حال حاضر، «چهارچوب اساسی» برای چنین توافقی وجود دارد.

وزیر دفاع اسرائیل افزود: «ایران به اقدامات خود برای گسترش ترور و‌ ویرانی، و اسرائیل برای دستیابی به امنیت برای شهروندان خود، و صلح در خاورمیانه ادامه خواهند داد.»

علی خامنه‌ای صبح روز سه‌شنبه در سخنرانی خود برای گروهی از مسئولان جمهوری اسلامی، سفرای کشورهای اسلامی و مهمانان خارجی به شدت از عادی‌سازی روابط برخی دولت‌ها با اسرائیل انتقاد کرد.

رهبر جمهوری اسلامی گفت که دولت‌هایی که به ادعای او، «قمار عادی‌سازی روابط» با اسرائیل را سر مشق کار خود قرار دهند، «ضرر خواهند کرد چرا که این رژیم رفتنی است و آنها در حال شرط‌بندی روی اسب بازنده هستند.»

علی خامنه‌ای، اسرائیل را «سرطانی» توصیف کرد که «ریشه‌کن» خواهد شد. پیش از این، او و سایر مقام های جمهوری اسلامی بارها در سخنانی، موجودیت این کشور را تهدید کرده اند.

جمهوری اسلامی که اخیرا روابط دیپلماتیک خود را با عربستان سعودی احیا کرده، بارها به این کشور ‌و سایر کشورهای اسلامی نسبت به روند عادی‌سازی مورد حمایت آمریکا با اسرائیل، هشدار داده است.

XS
SM
MD
LG