لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۶

تلاش اسرائیل و جامعه جهانی برای آزادی گروگان‌ها؛ حماس ۱۵۵ گروگان در اختیار دارد


رئیس جمهور اسرائیل، روز یکشنبه گفت که سربازان اسرائیلی برای بازگرداندن اسرا «فوراً» و «بدون شرط» تلاش می‌کنند. حماس پس از حمله غافلگیرانه به اسرائیل در ۷ اکتبر، ۱۵۵ گروگان، از جمله ۱۲ اسیر جنگی در اختیار دارد اما تلاش‌ها برای آزادی گروگان‌ها در چند جبهه ادامه دارد.

اسحاق هرتزوگ، گفت که این یک «وضعیت پیچیده» است زیرا حماس «به هیچ وجه از هیچ قواعد حقوق بشردوستانه بین‌المللی پیروی نمی‌کند.»

او گفت که حماس در گذشته سربازان و شهروندان اسرائیلی را برای سال‌ها بدون هیچ اطلاعی از سرنوشت آنها در اسارت نگه داشته است.

رئیس جمهوری اسرائیل با بیان اینکه برخی از گروگان ها نیاز به دارو و درمان ویژه دارند، وضعیت سلامتی آنها را «بسیار شکننده» خواند.

پیش‌تر یکی از سخنگویان ارتش اسرائیل در مصاحبه اختصاصی با صدای آمریکا گفته بود: بیش از یکصد گروگان اسرائیلی در غزه در اختیار حماس است و خیلی از آن‌ها تابعیت دوگانه دارند از جمله اسرائیلی-آمریکایی و شمار دیگری از کشورهای غربی و دیگر کشورهای جهان. حتی شماری هم به اسارت گرفته شده‌اند که اسرائیلی هم نیستند. هفت روز است که در نبرد هستیم. عملیات در اسرائیل برای خاکسپاری آیینی غیرنظامیان جان باخته هنوز ادامه دارد. ما هنوز سعی در شناسایی تمامی این کشته‌ها داریم واین که بدانیم چه کسانی کشته شده‌اند، چه کسانی مفقود هستند و چه کسانی گروگان گرفته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG