لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۸

ارتش اسرائیل از کشته شدن پنج ستیزه‌جوی عضو حماس در کرانه باختری خبر داد


تصویری از پرتاب راکت از نوار غزه به سوی اسرائیل؛ ٣٠ اردیبهشت ۱۴۰۰
تصویری از پرتاب راکت از نوار غزه به سوی اسرائیل؛ ٣٠ اردیبهشت ۱۴۰۰

یک سخنگوی ارتش اسرائیل روز یکشنبه ۴ مهر کشته شدن چهار جنگجوی حماس در جریان یک ضد و خورد در کرانه باختری را تایید کرد.

رویترز به نقل از این سخنگوی ارتش اسرائیل گزارش داد که یک افسر پلیس و یک سرباز اسرائیلی نیز در این درگیری با یکی از هسته‌های گروه حماس زخمی شده‌اند.

گزارش‌ها همچنین حاکی از بازداشت چهار فلسطینی دیگر است.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، ضمن اعلام حمایت کامل خود از ارتش، گفت که این چهار نفر در شرف «انجام حملات تروریستی» بودند.

یک سخنگوی حماس تایید کرده است که هر چهار نفر متعلق به این گروه بوده‌اند.

این جدی‌ترین رویارویی اسرائیل و حماس از زمان جنگ ١١-روزه ماه مه است و به نگرانی‌ها درباره شدت‌گرفتن ضد و خوردها دامن زده است.

مقامات اسرائیلی مدت‌ها است نسبت به قدرت‌گیری حماس در کرانه باختری رود اردن ابراز نگرانی می‌کنند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، خرداد ماه گذشته پیش از سفر به خاورمیانه، یکی از اهداف سفرش را پیگیری بازسازی غزه بدون اینکه کمک مالی در اختیار گروه حماس قرار گیرد عنوان کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفته بود: «ما به همکاری با طرف‌های مستقل و مطمئن که توان انجام کارهای بازسازی و توسعه را دارند و نه با شرکت‌های نیمه حکومتی، ادامه می دهیم. این یک واقعیت است که خرابی، تنها ارمغان حماس برای مردم فلسطینی است. ما شاهد سوء‌مدیریت شدید آنها در غزه بوده‌ایم. حملات بی‌هدف راکتی علیه غیرنظامیان در اسرائیل که منجر به واکنش اسرائیل و استفاده آن کشور از حق دفاع از خود شد، از جمله دیگر دستاوردهای این گروه است.»

گروه حماس که کنترل امور را در باریکه غزه با بیش از حدود دو میلیون جمعیت در اختیار دارد در فهرست گروهای تروریستی ایالات متحده آمریکا قرار دارد و مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است.

XS
SM
MD
LG