لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

اسرائیل دوباره اجازه انتقال کمک‌های مالی مستقیم قطر به ساکنان فقیر غزه را می‌دهد


 خانواده‌های فقیر در نوار غزه
خانواده‌های فقیر در نوار غزه

اسرائیل پنجشنبه اعلام کرد که‌ با قطر برای اعطای کمک‌های مالی به هزاران خانواده در نوار غزه به توافق رسیده است؛ اقدامی که با هدف کاهش تنش‌ها با منطقه فلسطینی تحت کنترل حماس پس از درگیری یازده روزه اخیر میان طرفین صورت می‌گیرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، قطر در سال‌های اخیر صدها میلیون دلار به خانواده‌های فقیر در نوار غزه کمک کرده است. این کمک‌های مالی منبع اصلی ثبات در این مناطق فقیرنشین محسوب می‌شود که میزان بیکاری حدود پنجاه درصد است.

اما از هنگام درگیری در ماه مه گذشته، اسرائیل انتقال این پول را مسدود کرده، و بر نرسیدن این وجوه به حماس اصرار ورزید.

طبق سیستم پیش از درگیری، هر ماه ۳۰ میلیون دلار پول نقد در چمدان از طریق گذرگاه تحت کنترل اسرائیل به غزه تحویل داده می‌شد.

به گفته بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، بر اساس توافق جدید این کمک‌های مالی تحت نظارت سازمان ملل متحد بصورت مستقیم به حساب‌های بانکی خانواده‌های ساکن غزه واریز می‌شود. او گفت که اسرائیل بر فهرست دریافت‌کنندگان این کمک‌های مالی نظارت خواهد داشت. انتظار می‌رود که پرداخت‌ها در هفته‌های آینده از سرگرفته شود.

از سرگیری پرداخت‌های مالی به غزه یک روز پس از سفر رئیس اطلاعات مصر به اسرائیل اعلام می‌شود. او که یکی از میانجی‌گران اصلی میان حماس و اسرائیل است، به منظور تقویت آتش‌بس میان طرفین که به درگیری‌های ماه مه خاتمه داده بود، به اسرائیل رفت.

XS
SM
MD
LG