لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

دیده‌بان حقوق بشر حملات موشکی حماس به اسرائیل را «جنایت جنگی» توصیف کرد


حملات موشکی گروه فلسطینی حماس از نوار غزه به اسرائیل- آرشیو
حملات موشکی گروه فلسطینی حماس از نوار غزه به اسرائیل- آرشیو

سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز پنجشنبه ۲۱ مرداد با انتشار گزارشی، گروه فلسطینی حماس را به دلیل شلیک بی‌رویه هزاران موشک به سمت مراکز پرجمعیت اسرائیل در جریان درگیری یازده روزه اخیر میان دو طرف، به ارتکاب «جنایت جنگی» متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این گروه شناخته‌شده بین‌المللی مدافع حقوق بشر در گزارش خود همچنین اعلام کرد که به این‌نتیحه‌ رسیده است یکی از موشک‌های شلیک شده‌ از طرف حماس که به اسرائیل نرسید و در غزه سقوط کرد، باعث مرگ هفت فلسطینی شد.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر که در نیویورک مستقر است، بارها به دلیل گزارش‌های خود در رابطه با اسرائیل و متهم کردن این کشور به جنایات جنگی، آپارتاید، و آزار و اذیت فلسطینی‌ها مورد انتقاد قرار گرفته است؛ با این حال در گزارش جدید خود با اکثر کارشناسان حقوقی - و با خود اسرائیل - موافق است که شلیک بی‌رویه موشک از مراکز پرجمعیت فلسطینی به مناطق غیرنظامی اسرائیل، نقض قوانین بین‌المللی است.

اریک گلدشتاین، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفت که «گروه‌های مسلح فلسطینی در جریان جنگ ماه مه گذشته، با پرتاب هزاران موشک به شهرهای اسرائیل و بدون توانایی کنترل آنها، ممنوعیت قوانین جنگی در حملات بی‌رویه را نقض کرده ا‌ند.»

این گروه حقوق بشری نتایج گزارش خود را بر اساس تحقیقات در مورد حملات موشکی حماس که منجر به کشته شدن دوازده غیرنظامی در اسرائیل شد منتشر کرده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر ماه گذشته در گزارش دیگری، پس از تحقیق درباره سه حمله هوایی اسرائیل به غزه که باعث مرگ ۶۲ غیرنظامی فلسطینی شد، ارتش اسرائیل را به انجام حملاتی متهم کرد که «ظاهرا جنایات جنگی» است.

به گفته این گروه، هیچ هدف نظامی مشخصی برای این حملات هوایی وجود نداشت ‌و اسرائیل اقدامات لازم را برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان انجام نداد.

به گفته وزارت بهداشت غره، در جریان جنگ یازده روزه، حدود ۲۵۴ نفر در غزه کشته شدند که حداقل ۶۷ کودک و ۳۹ زن در میان قربانیان بودند. در حالی که حماس کشته شدن ۸۰ شبه نظامی را تأیید می‌کند، اسرائیل مدعی است که‌ رقم واقعی بسیار بیشتر است.

دوازده غیرنظامی از جمله دو کودک، و یک سرباز نیز در اسرائیل کشته شدند.

XS
SM
MD
LG