لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۸

نشست سالیوان با نتانیاهو؛ آمریکا تلاش دارد عملیات اسرائيل در رفح «متمرکز» باشد


جیک سالیوان
جیک سالیوان

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت، با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل دیدار و گفت‌وگو کرد. این سفر او به اسرائيل در شرایطی است که آمریکا تلاش دارد اورشلیم را تشویق کند که به جای یک حمله تمام عیار به رفح، یک عملیات محدود و متمرکز انجام دهد.

به نوشته رویترز در حین دیدار آن دو، هواپیماها و تانک‌های اسرائيل به کوبیدن مناطق مختلف غزه ادامه دادند.

کاخ سفید پیش از این گفت‌وگوها اعلام کرد بود که انتظار می‌رود سالیوان به اسرائیل فشار بیاورد تا تعقیب شبه‌نظامیان حماس را به شیوه‌ای هدفمند و نه از طریق حمله‌ای تمام عیار به شهر رفح در جنوب غزه، پیگری کند. آمریکا نسبت به افزایش تعداد کشته‌های غیرنظامی فلسطینی به اسرائيل هشدار داده است.

پیش از سفر به اسرائيل، سالیوان در عربستان با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در روز یکشنبه، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

اسرائیل به سمت شهری که به گفته این کشور آخرین سنگر نیروهای حماس است، حمله کرده است. صدها هزار فلسطینی از این منطقه که یکی از معدود پناهگاه‌های باقی مانده آنها است، گریخته‌اند.

ساکنان غزه می‌گویند که نیروهای اسرائیلی همچنین شنبه شب و یکشنبه به عمق کوچه‌های باریک جبالیا در شمال غزه پیشروی کردند و به منطقه‌ای بازگشتند که پیشتر گفته بودند آن‌ها را پاکسازی کرده‌اند.

ارتش اسرائیل گفته است که عملیاتش در جبالیا که بزرگترین اردوگاه از هشت اردوگاه تاریخی آوارگان غزه است، «دقیق» و هدف آن متوقف کردن حماس از بازگرداندن سیطره خود به این اردوگاه است.

ارتش اسرائیل گفت که «در حال انجام عملیات برای شناسایی هسته‌های تروریستی مسلح و ... انجام ده‌ها حمله برای کمک» به نیروهای فعال زمینی در منطقه جبالیا است.

پیش از گفتگوهای روز یکشنبه، یک مقام اسرائیلی گفت بنیامین نتانیاهو و دستیاران ارشدش تلاش خواهند کرد تا با سالیوان در مورد نیاز به پیشبرد عملیات رفح به یک توافق برسند.

این مقام گفت که اسرائیل همچنین درباره ده‌ها تونل زمینی که نیروهایش در رفح پیدا کرده‌اند و به مصر می‌رسد، نگرانی خود را ابراز می‌کند. مقام اسرائيلی با اشاره به خروج غیرنظامیان بسیار از رفح گفت اسرائيل نشان داد که خارج کردن غیرنظامیان از رفح نه تنها ضروری، که انجام شدنی است.

XS
SM
MD
LG