لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۳

حوثی‌های یمن می‌گویند بار دیگر به اسرائيل موشک بالستیک شلیک کرده‌اند


اعضای حوثی‌ها - آرشیو
اعضای حوثی‌ها - آرشیو

سخنگوی شورشیان حوثی در یمن روز پنجشنبه اعلام کرد که به سمت منطقه ایلات در جنوب اسرائيل موشک‌های بالستیک شلیک کرده است.

این خبر را روزنامه اسرائيلی هاآرتص به نقل از رویترز گزارش داد.

روزنامه «تایمز اسرائيل» دقایقی بعد به نقل از ارتش اسرائیل گزارش داد که نیروهای ارتش یک «هدف مشکوک» را در منطقه عربه (در جنوب اسرائیل، شمال ایلات) با سامانه دفاع هوایی پاتریوت رهگیری کردند.

ارتش اسرائیل می‌گوید این هدف وارد حریم هوایی اسرائیل نشد و سامانه دفاع هوایی میان‌برد پاتریوت آن را در آسمان منهدم کرد. روشن نیست که این چه نوع هدف هوایی بوده است.

تایمز اسرائيل اضافه کرده است که پیشتر سامانه دفاع هوایی دوربرد «پیکان» یک هدف دیگر - یک موشک زمین به زمین شلیک شده به سمت ایلات را - رهگیری کرد. طبق این گزارش این موشک زمین به زمین ظاهرا از یمن شلیک شده بود و بر فراز دریای سرخ در نزدیکی ایلات رهگیری شد.

ارتش اسرائیل، همچنین روز پنجشنبه گفت یک پهپاد ناشناس به ساختمانی غیرنظامی در شهر بندری ایلات در جنوب این کشور حمله کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز، این حمله پهپادی تلفاتی نداشت و خساراتی جزئی به ساختمان وارد کرد.

بیانیه حوثی‌ها در یمن در مورد حمله به اسرائيل ساعاتی پس از آن صادر شد که جنگنده‌‌های آمریکایی روز چهارشنبه هفدهم آبان، به تأسیسات مورد استفاده سپاه پاسداران و گروه‌های وابسته به آن در شرق سوریه حمله هوایی کردند.

کاخ سفید می‌گوید حملات نظامی اخیر آمریکا به تأسیسات وابسته به سپاه پاسداران در سوریه، با هدف نابودی تسلیحات مورد استفاده این نیرو و گروه های نیابتی جمهوری اسلامی و جلوگیری از حمله آنها به پرسنل آمریکایی در منطقه انجام شد.

شورشیان حوثی که مورد حمایت تسلیحاتی جمهوری اسلامی هستند و کارشناسان آن را یک گروه نیابتی جمهوری اسلامی ایران می‌دانند، پیشتر نیز مسئولیت حملاتی به اسرائيل را برعهده گرفته بودند.

حوثی‌ها پس از سرنگون کردن دولت یمن که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است وارد جنگ با ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان شدند که برای حمایت از دولت یمن مداخله کرد.

یمن، یکی از فقیرترین کشورهای جهان است که جنگ چند سال‌ گذشته وضعیت مردم آن را به شدت بدتر کرده است.

شورشیان حوثی هفته گذشته نیز یک موشک بالستیک را به سمت ایلات شلیک کردند که سامانه پدافند هوایی پیکان آن را سرنگون کرد.

حمله حوثی‌ها به اسرائيل در حالی است که این کشور سعی دارد پس از حمله ۱۵ مهر حماس به جنوب اسرائيل و کشتن حدود ۱۴۰۰ نفر در این کشور، توانایی نظامی حماس در باریکه غزه را از بین ببرد. کشورهای مختلفی حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG