لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۲

ارتش اسرائیل می‌گوید از فعالیت نظامی در منطقه‌ای که روزنامه نگار فلسطینی در آن کشته شد، «آگاهی» ندارد


گروهی از فلسطینی‌ها در تلاش هستند تا قربانیان را از زیر آوار خارج کنند. عکس مربوط به منطقه خان‌یونس است.
گروهی از فلسطینی‌ها در تلاش هستند تا قربانیان را از زیر آوار خارج کنند. عکس مربوط به منطقه خان‌یونس است.

نیروهای دفاعی اسرائیل اعلام کردند که از انجام هیچ‌گونه فعالیت نظامی در منطقه‌ای که یک خبرنگار تلویزیون فلسطینی و خانواده‌اش روز پنجشنبه در جنوب غزه کشته شدند، «آگاهی» ندارد.

به ادعای رسانه‌های وابسته به مقامات فلسطینی، «محمد ابوحطاب» خبرنگار یک تلویزیون فلسطینی و ۱۱ عضو خانواده‌اش پنجشنبه شب در جنوب غزه کشته شدند. این شبکه تلویزیونی ادعا کرده که این افراد «در حمله هوایی اسرائیل به خانه او کشته شدند.»

به گفته این شبکه تلویزیونی تحت مدیریت فلسطینی‌ها، مرگ او مدت کوتاهی پس از حضور در پخش زنده روی آنتن رخ داد.

ارتش اسرائیل روز شنبه در بیانیه‌ای به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: «بر اساس بررسی عملیات‌ها در منطقه، ارتش اسرائیل از هیچ گونه فعالیت نظامی انجام شده توسط نیروهای ما در مجاورت محل مورد نظر اطلاعی ندارد.»

در جنگ اخیر بین اسرائیل و شبه‌نظامیان حماس، روزنامه‌نگاران به طور فزاینده‌ای آسیب دیده‌اند. بر اساس بیانیه روز پنجشنبه سازمان کمیته حفاظت از روزنامه نگاران (CPJ) «این مرگبارترین دوره برای خبرنگاران از سال ۱۹۹۲ بوده است و تعداد خبرنگاران کشته شده در این درگیری‌ها به ۳۶ نفر افزایش یافته است.»

طبق اعلام این سازمان این تلفات شامل ۳۱ فلسطینی، چهار اسرائیلی و یک لبنانی است. بنابر این گزارش هشت خبرنگار دیگر مجروح و نه تن دیگر مفقود یا بازداشت شده‌اند.

روز گذشته نیز بیش از ۷۰ انجمن و اتحادیه روزنامه‌نگاران در ده‌ها کشور، با صدور بیانیه‌ای از دولت اسرائیل خواستند تا برای حفاظت از جان خبرنگارانی که جنگ غزه را پوشش می‌دهند، اقداماتی جدی انجام دهد.

به گزارش فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، از زمان شروع جنگ بین حماس و اسرائیل، تعداد کشته‌شدگان در میان کارکنان رسانه‌ها در اتفاقی بی‌سابقه از یک تن در روز فراتر رفته است.

ارتش اسرائیل طی روزهای گذشته در پاسخ به درخواست دو خبرگزاری فرانسه و رویترز برای تضمین امنیت روزنامه‌نگاران‌شان در غزه اعلام کرد که «مواضع حماس در سراسر غزه را هدف حمله قرار می‌دهد» و اینکه حماس «عامدانه» عملیات‌ نظامی‌اش را «در مجاورت روزنامه‌نگاران و غیرنظامیان» انجام می‌دهد.

ارتش اسرائیل با اشاره به حملات شدید علیه مواضع حماس و احتمال آسیب‌دیدن ساختمان‌های مجاور مواضع این گروه شبه نظامی و همچنین شلیک ناموفق راکت‌های حماس، به این دو خبرگزاری گفت: «در چنین شرایطی، ما نمی‌توانیم ایمنی کارمندان‌تان را تضمین کنیم، و مصرانه از شما می‌خواهیم تمام تدابیر لازم را برای ایمنی‌شان اتخاذ کنید.»

XS
SM
MD
LG