لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۱

درخواست ۷۰ انجمن روزنامه‌نگاران: اسرائیل برای حفاظت از جان خبرنگاران، اقدام کند


نیروهای ارتش اسرائیل. آرشیو
نیروهای ارتش اسرائیل. آرشیو

بیش از ۷۰ انجمن و اتحادیه روزنامه‌نگاران در دهها کشور، با صدور بیانیه‌ای از دولت اسرائیل خواستند تا برای حفاظت از جان خبرنگارانی که جنگ غزه را پوشش می‌دهند، اقداماتی جدی انجام دهد.

به گزارش فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، از زمان شروع جنگ بین حماس و اسرائیل، تعداد کشته‌شدگان در میان کارکنان رسانه‌ها در اتفاقی بی‌سابقه از یک تن در روز فراتر رفته است.

بر اساس این گزارش، این فراخوان، ارتش اسرائیل را ملزم به رعایت کامل تمام قوانین بین المللی می‌داند؛ قوانینی که خواستار آن است تا تمام اقدامات منطقی برای رفتار با خبرنگاران به عنوان غیرنظامیان و حفاظت از جان آنها تا حد ممکن، انجام شود.

آنتونی بلانگر، دبیر کل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، درباره این بیانیه گفت: «این میزان تلفات در میان کارکنان رسانه‌ها، روزنامه‌نگاران سراسر جهان را به‌شدت شوکه کرده است. ما از اسرائیلی‌ها تعهد صریح می‌خواهیم که نیروهای مسلح آنها تمام تلاش خود را به کار گیرند تا اطمینان حاصل شود که آمار وحشتناک روزنامه‌نگارانی که در این درگیری جان خود را از دست داده‌اند، بیشتر از این افزایش نخواهد یافت.»

ارتش اسرائیل طی روزهای گذشته در پاسخ به درخواست دو خبرگزاری فرانسه و رویترز برای تضمین امنیت روزنامه‌نگاران‌شان در غزه اعلام کرد که «مواضع حماس در سراسر غزه را هدف حمله قرار می‌دهد» و اینکه حماس «عامدانه» عملیات‌ نظامی‌اش را «در مجاورت روزنامه‌نگاران و غیرنظامیان» انجام می‌دهد.

ارتش اسرائیل با اشاره به حملات شدید علیه مواضع حماس و احتمال آسیب‌دیدن ساختمان‌های مجاور مواضع این گروه شبه نظامی و همچنین شلیک ناموفق راکت‌های حماس، به این دو خبرگزاری گفت: «در چنین شرایطی، ما نمی‌توانیم ایمنی کارمندان‌تان را تضمین کنیم، و مصرانه از شما می‌خواهیم تمام تدابیر لازم را برای ایمنی‌شان اتخاذ کنید.»

وب سایت فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران اعلام کرده است که از زمان آغاز درگیری‌ها میان حماس و اسرائیل، دست‌کم ۳۲ روزنامه‌نگار و نیز از کارکنان رسانه ها کشته و شماری زخمی و مفقود شده اند.

XS
SM
MD
LG