لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

چرا ایران از داعش خطرناک تر است


Moshe Yaalon
Moshe Yaalon
یادداشتی از موشه یعلون وزیر دفاع پیشین اسرائیل در لس آنجلس تایمز

رهبران سیاسی دو حزب عمده آمریکا اتفاق نظر دارند که اولویت اصلی آمریکا در خاورمیانه باید نابودی داعش باشد. در واقعیت این خطر به هیچ عنوان مهم تر از چالش ناشی از ایران نیست. توافق هسته ای ایران ممکن است خطر بمب هسته ای را چند سالی به عقب انداخته باشد ولی تهدید ایران برای منافع غرب بسیار خطرناک تر از آدم کش ها و قاتلان سنی در رقه و موصل است.

هدف از توافق هسته ای تاخیر در برنامه نظامی هسته ای جمهوری اسلامی برای ده تا پانزده سال، کاستن از تنش سیاسی با ایران و همکاری تهران در مبارزه با داعش عنوان می شد. ایران کافی بود آهنگ برنامه هسته ای اش را کند می کرد تا طرف مقابل دو هدف دیگر را تامین کند.

مذاکره کنندگان ایران دست ضعیف شان را عالی بازی کردند. ۱۴ سال دیگر وقتی محدودیت های مهم برنامه هسته ای ایران برداشته شود جهان ممکن است در شرایطی بدتر از امروز برای جلوگیری از پروژه هسته ای ایران قرار داشته باشد.

کشورهای نگران از این آینده باید با هم همکاری کنند و مانع این شوند که ایران از توافق هسته ای برای تغییر نقشه سیاسی منطقه به نفع خودش استفاده کند.

هنوز برای این که نشان داد ایران بخشی از مشکل در منطقه است نه راه حل دیر نشده است.

آن هایی که فکر می کردند توافق هسته ای منجر به یک ایران میانه روتر خواهد شد از این ساده لوحی شان متاسف اند. تا زمانی که رژیم آیت الله ها در ایران بر سر کار است، مک دونالدی در تهران باز نخواهد شد. در عوض بیش از پیش شاهد اعدام و سرکوب و استبداد خواهیم بود.

عرب ها و اسراییلی در برابر تهدید ناشی از ایران در یک قایق نشسته اند.

آن چه که نیاز است رهبری متحدان سنتی ما در غرب به ویژه دوست خوب مان آمریکا است. چنانچه پرزیدنت اوباما یا جانشین او تصمیم بگیرند اولویت آمریکا را تغییر داده و بر ایران برای سیاست های بی ثبات کننده منطقه ای اش فشار بیاورند متحدان آماده ای در میان اعراب و اسراییلی ها خواهند یافت.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG