لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۳

جان کری: مذاکره با روسیه در آستانه تعلیق است؛ به فکر «گزینه‌های جایگزین» در سوریه هستیم


جان کری وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده - آرشیو

به دنبال تشدید حملات نیروهای دولتی سوریه در شهر حلب و وعده مسکو به ادامه این حملات، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه هشدار داد که مذاکرات با روسیه در مورد اجرای آتش بس در سوریه در آستانه تعلیق قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان کری در نشستی در واشنگتن پایتخت ایالات متحده گفت که «ما در آستانه تعلیق مذاکرات هستیم، چرا که وقتی بمباران انجام می‌شود، نامعقول است که بنشینیم و برای حل مسائل بخواهیم تلاش کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه هشدار داد «در لحظاتی قرار داریم که می‌خواهیم گزینه‌های جایگزین دیگری را اتخاذ کنیم.»

پس از پایان آتش بس یک هفته‌ای در حلب با هدف ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه، که به دنبال توافق آمریکا و روسیه حاصل شد، مسکو و دمشق حملات هوایی خود برای بازپس‌گیری بخش شرقی حلب را از هفته گذشته تشدید کردند.

تا پیش از آغاز جنگ داخلی در سوریه در اوایل سال ۲۰۱۱ میلادی، شهر حلب پرجمعیت‌ترین شهر آن کشور بود و در طول این مدت بین نیروهای دولتی و گروه‌های مخالف بشار اسد، رئیس دولت حاکم بر دمشق، تقسیم شده است.

آمریکا که از مخالفان میانه‌رو بشار اسد رئیس جمهوری سوریه حمایت می‌کند، می‌گوید روسیه از نفوذ خود بر دمشق برای توقف درگیری‌ها، به ویژه در حلب، استفاده نمی‌کند و عملا مانع اجرای موفقیت‌آمیز آتش بس موقت اخیر شده‌اند.

ایالات متحده، و همپیمانان منطقه‌ای و غرب آن، روسیه را متهم می‌کنند با ادامه عملیات نظامی برای پیروزی در حلب، دیپلماسی را هدف گرفته و راه را برای برقراری آتش بس دائم و یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه می‌بندند.

واشنگتن همچنین حمله نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی ارتش روسیه را "هدیه‌ای" به پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» یا داعش دانسته و می‌گوید این تحرکات موجب تشدید تنش و جذب بیشتر افراد به آن گروه افراطی خواهد شد.

به نوشته رویترز، کارشناسان معتقدند بازپس‌گیری کل شهر حلب بزرگترین پیروزی دمشق علیه مخالفان خود در پنج و سال نیم گذشته خواهد بود و می‌تواند ورق را به نفع بشار اسد، در بحرانی که بسیاری معتقدند راه حل نظامی ندارد، برگرداند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG