لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۲

گزارش وای‌نت نیوز از احتمال موافقت اسرائیل با توافق اتمی غرب و ایران


پایگاه خبری اسرائیلی «وای‌نت نیوز» روز جمعه در گزارشی ادعا کرد که منابع آگاه در اورشلیم متوجه شده‌اند اسرائیل به جای نبرد برای هدفی که نمی‌تواند به آن برسد، راه دیگری دارد که می‌تواند منافعش را تامین کند؛ به این معنا که از آمریکا بخواهد به شکل تحویل تسلیحات گران‌قیمت یا امتیازهای دیگر، نگرانی‌های اسرائیل از توافق اتمی احتمالی با ایران را جبران کند.

در این گزارش همچنین به نقل از یک مقام ارشد دولت اسرائیل در گفتگو با روزنامه یدیوت آهارانوت گفته می‌شود «کاخ سفید آماده است برای آرام کردن برخی اسرائیلی‌ها، بهای سنگینی بپردازد.»

منابع مورد اشاره وای‌نت نیوز همچنین ادعا کرده‌اند که کاخ سفید حاضر است پرداخت غرامت به اسرائیل را بطور جدی بررسی کند، مشروط به این که اعتراضات شدید علیه توافق را موجب نشود.

آنها گفته‌اند در جلسه‌ای بین مقامات وزارت دفاع و وزارت خارجه آمریکا، درباره امکانات گوناگونی که می‌تواند درخواست‌های اسرائیل را برآورد کند، بحث شد؛ که افزایش تعداد جنگنده‌های اف-۳۵ که به اسرائیل تحویل می‌شود، از آن جمله بود.

این پایگاه خبری اسرائیلی در ادامه به نقل از یک روزنامه نگار اسرائیلی می‌نویسد در دو هفته گذشته تغییر عمده‌ای در لحن کاخ سفید نسبت به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل صورت گرفته است، و دلیل آن بیشتر این است که از نظر مقامات دولت باراک اوباما برای تصویب توافق اتمی با ایران، باید هر کاری انجام گیرد.

وای‌نت نیوز به نقل از برخی منابع وزارت امور خارجه اسرائیل و جامعه اطلاعاتی آن کشور می‌نویسد، گفته می‌شود کنگره ایالات متحده قادر نخواهد بود از امضای توافق هسته ای با ایران جلوگیری کند، و ممکن است اکنون زمان آن باشد که اسرائیل موضع خود را تغییر دهد.

با این حال، برخی منابع اسرائیلی می‌گویند نباید در ارائه درخواست‌هایی به آمریکا شتاب شود. یکی از منابع وای‌نت می‌گوید، چنین کاری به این معنا خواهد بود که اسرائیل اعتراضات خود به توافق اتمی با ایران را پس گرفته و اینک فقط به مبلغی که باید در مقابل دریافت کند، توجه کند.

XS
SM
MD
LG