لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۵

هشدار شیمون پرز علیه خصومت با آمریکا


رئیس جمهوری اسرائیل نسبت به خصومت با آمریکا بر سر برنامه اتمی ایران هشدار داده است و می گوید نباید اهمیت روابط بین دو کشور دست کم گرفته شود.

به گزارش روزنامه لبنانی دیلی استار، شیمون پرز روز جمعه اسرائیلیان را ترغیب کرد به آمریکا احترام بگذارند وگفت «ما نباید اهمیت این دوستی را دست کم بگیریم.»
پرز گفت می تواند اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد، اما باید به آنها با نگاهی به «عمق واقعی وضع» پرداخته شود.

بنا به اطلاعیه دفتر پرز، او گفته است «اگر ما اختلافی داریم باید بیان کنیم، اما باید به یاد داشته باشیم آمریکاییان نیز چیزهایی می دانند. فقط ما نیستیم.»

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پیشنهاد کاهش تحریم ها علیه ایران را محکوم کرده است. چندین وزیر اسرائیلی نیز از واشنگتن به شدت انتقاد کرده اند.

دیلی استار می نویسد هر چند موقعیت پرز به عنوان رئیس جمهوری بیشتر تشریفاتی است، اما از احترام زیادی برخوردار است و و واشنگتن از اظهارات او استقبال می کند.

نتانیاهو و پرزیدنت اوباما اغلب بر سر سیاست ایران مجادله کرده اند، اما تنش هفته پیش وقتی اسرائیل از شرایط معامله ای که قرار است پنجشنبه آینده در ژنو با ایران به بحث گذاشته شود آگاه شد، شدت گرفت.

اسرائیل تاکید دارد تحریم ها باید تا برقرار بماند تا زمانی که ایران برنامه غنی سازی اورانیوم را کاملا متوقف سازد، ومی گوید هر کاری کمتر از این جمهوری اسلامی را قادر خواهد ساخت اسلحه اتمی بسازد.

گزارش دیلی استارحاکی است یک وزیر کابینه امنیت داخلی اسرائیل به واشنگتن رفته است و سعی دارد اعضای کنگره را، که بسیاری از آنها بسیار به اسرائیل نزدیک هستند، متقاعد سازد معامله پیشنهادی با ایران را رد کنند.

در این میان، برخی از تحلیلگران اسرائیلی به نتانیاهو هشدار داده اند سعی نکند کنگره آمریکا را در برابر رئیس جمهوری قرار دهد. پرز در سخنان خود در تجلیل از کوشش های پرزیدنت اوباما در مورد اسرائیل گفت :دولت اوباما به هر درخواست اسرائیل پاسخ داده است.
XS
SM
MD
LG