لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

انتقاد شدید اسرائیل از «ادای احترام» سازمان ملل به رئیسی: او «قصاب تهران» بود


نماینده اسرائيل در سازمان ملل متحد، گیلاد اردان - آرشو
نماینده اسرائيل در سازمان ملل متحد، گیلاد اردان - آرشو

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، روز پنجشنبه ٣ خرداد به ادای احترام مجمع عمومی سازمان ملل به ابراهیم رئیسی اعتراض کرد.

او با یادکردن از ابراهیم رئیسی به عنوان «قصاب تهران» گفت ظرف چند ساعت پس از مرگ او، شورای امنیت لحظه‌ای برای او سکوت کرد، سازمان ملل پرچم خود را پایین آورد، و اکنون مجمع عمومی به او ادای احترام می‌کند.

گیلاد اردان افزود: «سازمان ملل متحد برای جلوگیری از جنایات تاسیس شد اما امروز به دیکتاتورهای [مسئول] کشتار جمعی سلام می‌کند!»

سفیر اسرائیل در ادامه مطلب انتقادی خود گفت: «لابد گام بعدی تغییر نام شورای حقوق بشر به یاد او است.»

دنیس فرانسیس، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه اعلام کرده بود ساعت ١۰ صبح روز پنجشنبه به یاد ابراهیم رئیسی ادای احترام خواهد کرد.

آقای اردان روز سه‌شنبه اول خرداد با انتشار فیلمی نوشته بود که «امروز، سازمان ملل پرچم خود را به احترام رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه قاتل‌ زنجیره‌ای در ایران، پایین آورد.»

نماینده اسرائيل این اقدام سازمان ملل را «باور نکردنی» خوانده و گفته بود تا کسی این فیلم را نبیند نمی‌تواند آن را «باور» کند. او همچنین این اقدام را «شرم‌آور» و «توهینی به حامیان واقعی حقوق بشر در سراسر جهان» توصیف کرده بود.

گیلاد اردان گفته بود: «مرتبه بعد که سازمان ملل بیانیه‌ای در مورد حقوق بشر صادر کرد، به یاد داشته باشید که این همان سازمانی است که برای این قاتلان دسته جمعی در زندگی و مرگ‌شان فرش قرمزپهن کرد.»

پیشتر شماری از قانون‌گذاران اروپایی از ابراز «همبستگی» مقامات اروپایی به سانحه بالگرد حامل ابراهیم رئیسی و هیئت همراهش انتقاد کرده‌اند.

در همین حال، رسانه‌های هند نیز روز سه‌‍شنبه از نیمه برافراشته شدن پرچم هند بر فراز کاخ رئیس‌جمهوری این کشور در دهلی نو به مناسبت مرگ ابراهیم رئیسی خبر دادند.

رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی در نخستین ساعات روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت، خبر کشته شدن ابراهیم رئیسی، حسین امیرعبداللهیان، محمد علی آل‌هاشم، مالک رحمتی، و دیگر سرنشینان بالگرد سقوط کرده را رسما تأیید کردند.

آمریکا در واکنش به سقوط مرگبار بالگرد حامل ابراهیم رئیسی و برخی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی، بر تداوم حمایت خود از مردم ایران تأکید کرد.

فیلم‌های بسیاری از ایران و خارج از ایران ابراز خوشحالی گروهی از ایرانیان از کشته شدن ابراهیم رئیسی را نشان می‌دهد.

XS
SM
MD
LG