لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۱

رئیس سازمان سیا: تهدید جمهوری اسلامی علیه خاورمیانه «فراتر از برنامه هسته‌ای» است


ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا، در حال سخنرانی در جلسه کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان. سه‌شنبه ١٧ اسفند ۱۴۰۰
ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا، در حال سخنرانی در جلسه کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان. سه‌شنبه ١٧ اسفند ۱۴۰۰

رئیس سازمان سیا می‌گوید صرف‌نظر از نتایج مذاکرات جاری در وین برای احیای برجام، تهدید جمهوری اسلامی ایران در سراسر خاورمیانه همچنان پابرجا خواهند ماند.

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، که روز سه‌شنبه در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان ایالات متحده سخن می‌گفت با اشاره به سال‌ها مذاکره با ایران در رابطه با مسائل مورد نگرانی، در رابطه با بازگشت متقابل آمریکا و ایران به برجام گفت که جدای از مسئله هسته‌ای، مشکلات متعددی در مورد جمهوری اسلامی وجود دارد.

وی تاکید کرد که تهدید موجود از سوی «رژیم ایران تنها به مسئله هسته‌ای یا حتی موشکی محدود نیست» بلکه مسئله تهدید «منافع ما و شرکایمان در خاورمیانه» نیز مطرح است و آن چالش‌ها، فارغ از نتایج مذاکرات احیای برجام، «ادامه خواهند داشت.»

جامعه اطلاعاتی ایالات متحده بامداد سه‌شنبه در گزارش سالانه خود در ارتباط با تهدیدهای جهانی اعلام کرد که جمهوری اسلامی جهت پیشبرد اهدافش به گسترش برنامه هسته‌ای، نیروهای نیابتی، دیپلماسی، و خرید تسلیحات نظامی ادامه خواهد داد.

در بخش دیگری از این گزارش آمده که جمهوری اسلامی مستقیم و از طریق نیابتی‌هایش به ویژه در خاورمیانه، شهروندان آمریکایی را تهدید خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی همچنان متعهد به گسترش شبکه‌هایش در داخل ایالات متحده است؛ هدفی که بنا بر این گزارش حکومت ایران بیش از یک دهه است آن را دنبال می‌کند.

XS
SM
MD
LG