لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

گفتگوی نتانیاهو و ترامپ در عصر یکشنبه درباره سوریه، فلسطین و ایران


نخست وزیر اسرائیل می گوید در گفت و گوی تلفنی روز یکشنبه با دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا به موضوعات جنگ داخلی سوریه، فلسطینی ها و توافق هسته ای ایران خواهد پرداخت. بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای ترامپ گفتگوی تلفنی خود با بنیامین نتانیاهو را «بسیار خوب» خطاب کرده است.

آقای نتانیاهو روز یکشنبه سوم بهمن در ابتدای جلسه دولت خود این خبر را اعلام کرد. البته وی روز شنبه در یک پیام ویدئویی خطاب به مردم ایران نیز تایید کرده بود که قصد دارد درباره ایران با آقای ترامپ گفت و گو کند اما به زمان دقیق این تماس اشاره نکرد. رویترز نوشت قرار است عصر یکشنبه به وقت واشنگتن این گفت و گو صورت بگیرد.

نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه همچنین گفت تهدید هسته ای همچنان یکی از نگرانی های اصلی برای این کشور است و ایران به رغم توافق هسته ای همچنان اسرائیل را تهدید می کند.

نتانیاهو گفت هدف نهایی کشور اسرائیل ادامه فشارها برای توقف تهدیدهای ایران و همچنین تهدیدهای ناشی از توافق هسته ای بد با ایران است.

آقای نتانیاهو در حالی با رئیس جمهوری جدید آمریکا صحبت خواهد کرد که دونالد ترامپ نیز توفق هسته ای با ایران را «یک توافق بد» می نامد. البته آقای ترامپ برعکس برخی رقبای انتخاباتی خود در حزب جمهوریخواه مثل تد کروز، موافق رد و پاره کردن این توافق نیست اما بارها از دولت اوباما برای پرداخت مطالبات ایران انتقاد کرده است.

ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک از یکسال پیش توافق هسته ای برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام را اجرا می کنند. براساس این توافق ایران نظارت بین المللی بر برنامه هسته ای خود را پذیرفت و سطح غنی سازی و فعالیت های خود را به طرز قابل ملاحظه ای کاهش داد و در مقابل جامعه بین المللی نیز تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را یکجا لغو کرد.

گفتگوی تلفنی با ترامپ بعد از پیام به مردم ایران

در حالی نخست وزیر اسرائیل و رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا صحبت خواهند کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز شنبه پیامی اینترنتی و دوستانه خطاب به مردم ایران منتشر کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، آقای نتانیاهو که پیام خود را در صفحه فیسبوک خود قرار داده، با اشاره به قدمت تاریخ و فرهنگ ایران، شهروندان ایرانی را دوست و نه دشمن اسرائیل خطاب کرد.

آقای نتانیاهو در پیام ویدئویی اش که به زبان انگلیسی ولی با زیرنویس فارسی تهیه شده است گفت «ما دوست شما هستیم و نه دشمن شما.»

ویدئوی کامل پیام آقای نتانیاهو خطاب به مردم ایران از فیس بوک صدای آمریکا:

بنیامین نتانیاهو در بخشی از پیام خود تأکید کرد میان رژیم و شهروندان ایران تفاوت قائل است.

آقای نتانیاهو در پیام ویدئویی خود خطاب به شهروندان ایرانی گفت «شما صاحبان تاریخی پر افتخار هستید، فرهنگی غنی دارید.گذشته ای سربلند و فرهنگی غنی دارید. متأسفانه توسط یک استبداد مذهبی به زنجیر کشیده شده اید.»

اسرائیل همواره ایران را به خاطر توسعه برنامه هسته ای تهران، ساخت موشک های دوربرد، و همچنین حمایت از گروه های شورشی در منطقه، خطرناک ترین دشمن خود تلقی کرده است. آقای نتانیاهو بارها تأکید کرده است که رژیم ایران در صورتیکه به سلاح هسته ای مجهز باشد، خطری برای وجود اسرائیل خواهد بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif


XS
SM
MD
LG