لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۶

واکنش تحلیلگران اسرائیل به مذاکرات ژنو


با وجود پیشرفت هایی که پس از مذاکرات اتمی ژنو در پرونده اتمی ایران گزارش شده، اسرائیل همچنان نسبت به اهداف برنامه اتمی ایران بدبین است.

بنامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با شروع مذاکرات ژنو به پارلمان این کشور گفت تحریم ها علیه ایران باید حفظ شود.

او گفت که برداشتن فشار ها از روی ایران در مقطع کنونی، یک اشتباه تاریخی خواهد بود و باید فشار بر ایران را حفظ کنیم.

شالوم بروم، تحلیلگر موسسه مطالعات امنیت ملی در تل آویو، می گوید ایران احتمالا در حال خم شدن زیر فشار اقتصادی ناشی از تحریم ها است.

او می گوید ممکن است که اکنون درک ایرانی ها فرق کرده باشد، و در حال فهمیدن این موضوع باشند که اتمی شدن به جای آنکه ضمانتی برای بقای رژیم باشد، به یک خطر برای زنده ماندن آن تبدیل شده است.

دولت اسرائیل خواهان آن است تا زمانی که تهران به تمامی جنبه های مرتبط با یک برنامه نظامی اتمی، از جمله غنی سازی اورانیوم، پایان ندهد تحریم ها حفظ شود.

ایران می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز است و غنی سازی اورانیوم را متوقف نخواهد کرد.

مارک فیتزپاتریک، کارشناس موسسه مطالعات استراتژیک در لندن، می گوید اینها موقعیت هایی برای چانه زنی است.

فیتزپاتریک می گوید «ایران غنی سازی اورانیوم را به طور کامل متوقف نمی کند. این امر بخشی از روح ملی آنان شده است. غنی سازی باید بخشی از توافق باشد، و باید برخی از تحریم ها و نه همه تحریم ها برداشته شود.»

اسرائیل تهدید کرده است اگر برنامه اتمی ایران بدون کنترل ادامه یابد، به این کشور حمله نظامی خواهد کرد.

امیلی لاندو، کارشناس مسائل هسته ای در موسسه مطالعات امنیت ملی در تل آویو، می گوید فشاری که هم سیاسی هم اقتصادی و هم نظامی باشد، تنها راه حل واقعی برای پرونده اتمی ایران است.

او می گوید مجموع تاثیرات این فشارهای مختلف، آن چیزی است که جامعه بین المللی در اختیار دارد تا امیدوار باشد که ایران به نقطه ای برسد که در اصل بخواهد مسیر عرصه هسته ای را برعکس طی کند.

او امیدوار است که رهبری ایران به این نتیجه برسد که چشم پوشی از دستیابی به توانایی نظامی اتمی، بهتر از ادامه رنج کشیدن کنونی است.
XS
SM
MD
LG