لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۶

کاخ سفید: نباید از مذاکرات ژنو انتظار موفقیت سریع داشت


جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید
جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید
نمایندگان ایران و قدرت های جهانی سه هفته دیگر دوباره ملاقات می کنند تا مذاکرات اتمی را ادامه دهند.

مذاکرات اخیر دو روزه در ژنو برای پاسخگویی به نگرانی های بین المللی درباره برنامه اتمی ایران از دید هر دو طرف «واقعی» بود.

در این مدت، کارشناسان مسائل اتمی، علمی و تحریم ها بر روی اختلافاتی که پرونده اتمی ایران را بیش از یک دهه به بن بست کشانده، کار می کنند.

آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا، پنج عضو دائم شورای امنیت به همراه آلمان از ایران می خواهند که غیر نظامی بودن برنامه اتمی خود را ثابت کند. تهران نیز از آنها می خواهد که تحریم های بین المللی را لغو کنند.

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران روز چهارشنبه پس از مذاکرات دو روزه هسته ای در ژنو گفت امیدوار است که مذاکرات آغاز یک مرحله جدید در این «بحران غیر ضروری» باشد.

آقای ظریف گفت «به مسائل مهم بیشتری نیاز است که پرداخته شود، حق ایران برای دنبال کردن فناوری هسته ای و از جمله برخورداری ایران از حق غنی سازی اورانیوم برای مصارف صلح آمیز می تواند با اراده سیاسی لازم و بدون نگرانی در مورد گسترش سلاح های اتمی تحقق یابد.»

وزیر امورخارجه ایران گفت«از دید من ما به این سمت پیش می رویم و به آن دست می یابیم.»

در واشنگتن، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت مذاکرات ژنو سطحی از «جدیت و محتوا را نشان داد که ما تاکنون شاهد آن نبودیم.»

آقای کارنی در عین حال هشدار داد که نباید انتظار داشت «به یک موفقیت سریع» در مذاکرات اتمی دست یافت. او به تاریخچه بدگمانی میان تهران و غرب اشاره کرد و گفت این بدگمانی «بسیار عمیق» است.

او گفت کارشناسان آمریکا جزئیات طرح ایران را برای عبور از بن بست پرونده اتمی که جمهوری اسلامی خواسته محرمانه باشد، بررسی می کنند.

کنگره آمریکا
سناتور جمهوری خواه مارکو روبیو با ارائه یک طرح غیر الزام آور از کنگره آمریکا خواسته است در صورتی که ایران برنامه اتمی خود را کنار نگذارد، تحریم های بیشتری را علیه این کشور تصویب کند. او خواهان حفظ فشار بر ایران است.

او در بیانیه ای اعلام کرد نمی توان به ایران اعتماد کرد چرا که این کشور خیلی زیاد وعده های خود را شکسته است.

ایران بارها تاکید کرده است که برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

اقدام مارکو روبیو در ادامه نامه یک گروه دو حزبی متشکل از ده سناتور به باراک اوباما است که این هفته به رئیس جمهور آمریکا گفتند تنها در صورتی که ایران گام های قابل توجهی بردارد، حاضر هستند تحریم های جدید علیه ایران را به حال تعلیق در بیاورند.

جزئیات طرح اخیر ایران در ژنو برای عموم فاش نشده است؛ اما تهران اعلام کرده است که با در خواست تعلیق غنی سازی اورانیوم و یا انتقال ذخایر اورانیوم غنی شده خود به خارج کنار نمی آید.

گروه پنج به علاوه یک همچنین از ایران خواسته است با یک طرح جامع بازرسی از فعالیت های اتمی اش که شامل بازرسی سرزده بازرسان سازمان ملل متحد نیز می شود موافقت کند و سطح غنی سازی اورانیوم را کاهش دهد.

روز چهارشنبه، خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، به نقل از عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران نوشت مسئله بازرسی ها و یا کاهش سطح غنی سازی اورانیوم توسط مذاکره کنندگان ایرانی مطرح نشده است. اما دیگر مقامات ایران گفتند که این مسائل در فاز دوم و سوم مذاکرات مطرح می شود.

گفتگو های ژنو اولین مذاکرات پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری امسال بود.

حسن روحانی گفته است می خواهد ظرف چند ماه پرونده اتمی ایران حل و فصل شود. او گفته برای حل پرونده اتمی «اختیار تام» دارد. این درحالی است که در اواخر دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، و به دنبال افزایش اختلافات او با محافظه کاران و رهبر جمهوری اسلامی، او اعلام کرده بود که با این پرونده دیگر کاری ندارد.
XS
SM
MD
LG