لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۳

جان کری: پنجره دیپلماسی با ایران باز می شود


جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا گفت پنچره دیپلماسی بر سر برنامه اتمی ایران باز می شود اما «نرسیدن به توافق، بهتر از رسیدن به یک توافق بد است.»
آقای کری این اظهارات را روز یکشنبه در جریان یک سخنرانی در لندن که از طریق ماهواره در کالیفرنیا برای کنفرانس گروه آیپک، لابی حامیان اسرائیل، پخش می شد بیان کرد.
آقای کری به شرکت کنندگان در نشست آیپک همچنین گفت در حالی که به دنبال یک راه حل مسالمت آمیز در مورد برنامه اتمی ایران هستیم، صحبت های ایران باید با عملکردش مطابقت داشته باشد.

لابی پر نفوذ آیپک، از مدافعان افزایش تحریم های بین المللی علیه ایران است.
او گفت ما در هر تماسی با ایران امنیت اسرائیل را نیز مد نظر داریم. وزیر امورخارجه آمریکا گفت چشمان ما باز است.
در همین حال، عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و عضو تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی در گفتگوهای اتمی گفت ایران قصد ندارد با گزینه انتقال ذخایر اورانیوم غنی شده خود به خارج از کشور موافقت کند و این کار خط قرمزی برای ایران است.

مذاکرات اتمی ایران با قدرت های غربی روز سه شنبه در ژنو از سر گرفته می شود.

تحلیلگران می گویند این مذاکرات آزمونی است تا مطمئن شوند که تغییر ریاست جمهوری در ایران گشایشی در بن بست گفتگوهای اتمی پدید خواهد آورد یا خیر.

حسن روحانی گفته است او برای حل موضوع اتمی ایران «اختیار تام» دارد. آقای روحانی اخیرا در یک مصاحبه گفته بود که می خواهد مسئله اتمی ایران بین سه تا شش ماه حل و فصل شود.

ایران می گوید برنامه اتمی اش اهدافی صلح آمیز دارد. اسرائیل می گوید ایران تا دستیابی به سلاح اتمی چند ماه فاصله دارد.
XS
SM
MD
LG