لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۵

رئیس پیشین سی‌آی‌ای: آمریکا به اسرائیل بمب سنگرشکن بفروشد


مایکل هیدن، ۷۲ ساله، در سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بود.
مایکل هیدن، ۷۲ ساله، در سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بود.

هم زمان با اقدامات کنگره ایالات متحده برای گسترش تحریم ها علیه ایران، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده موسوم به CIA از دولت پرزیدنت ترامپ خواستار شد «بمب های سنگرشکن» در اختیار اسرائیل قرار دهد، تا قدرت بازدارندگی آن کشور در برابر تهدیدهای ایران تقویت شود.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست از قول گزارشگر خود در امریکا نوشت که مایکل هیدن رئیس پیشین سی آی ای، که مدتی نیز ریاست آژانس امنیت ملی آمریکا (ان اس ای) را به عهده داشته در عین حال گفت که باید محدودیت هائی در مورد استفاده اسرائیل از این بمب ها قائل شد.

تاسیسات حساس اتمی و موشکی ایران در اماکن زیرزمینی برپا شده که برای انهدام آن ها باید از بمب های سنگر شکن استفاده شود. ایالات متحده تنها کشور جهان است که این گونه بمب ها را در اختیار دارد.

اسرائیل در گذشته نیز درخواست خرید این گونه بمب ها را مطرح ساخته بود، ولی دولت واشنگتن در دوران پرزیدنت اوباما پاسخ مساعدی به این درخواست نداد.

هایدن به گزارشگر جروزالم پست گفت: «بر این باورم که ممکن است وضعی به وجود آید که لازم باشد که امریکا به ایران نشان دهد که در تصمیم خود جدی است – پیشنهاد می کنم که آمریکا این بمب ها را به اسرائیل بفروشد و افراد اسرائیلی را نیز تعلیم دهد، ولی همه وسائل همچنان در آمریکا بماند

او گفت: در بدترین حالت، ایران ممکن است به بمب اتمی دسترسی یابد و در آن هنگام امریکا باید بمب سنگرشکن در اختیار اسرائیل بگذارد تا بتواند ایران را از قصد حمله باز دارد.

مقامات ایران همچنان از نابودی اسرائیل سخن می گویند. صالح العروری معاون دفتر سیاسی حماس در آخرین دیدار خود از تهران گفت «اشتباه نشود، حماس از نابودی اسرائیل منصرف نشده است.»

سران حماس اخیرا گفته اند که ایران سخاوتمندانه ترین دوست آن ها در منطقه و جهان است.

ایالات متحده حماس و حزب الله را سازمان های تروریستی می داند و رژیم ایران را نیز «کانون تروریست پروری» توصیف کرده است. هم زمان، دولت واشنگتن نسبت به ادامه برنامه های موشکی ایران هشدار داده است.

در عین حال تحلیلگران اسرائیلی می گویند که دولت اورشلیم نسبت به حضور نظامی ایالات متحده و روسیه در سوریه نگران است.

ژنرال گادی ایزنکوت رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل در دو سخنرانی که اخیرا انجام داد، از جمله گفت: عملیات نظامی ایالات متحده و روسیه در سوریه بر رفتارها و برنامه ریزی های ارتش اسرائیل تاثیر گذار است و اسرائیل باید این عوامل را در نظر بگیرد و ارتش باید عملیات خود را با آن وفق دهد.

به گزارش خبرگزاری اینترنتی «وای نت»، ژنرال آیزنکوت در یک سخنرانی گفت اسرائیل علاوه بر فعالیت های علنی در خاک سوریه برخی اقدامات محرمانه نیز انجام می دهد. ژنرال آیزنکوت به ماهیت این گونه عملیات اشاره ای نکرد. ولی درگزارش های پیشین آمده بود که اسرائیل به گروهی از جنگجویان مخالف بشار اسد که در نواحی مرزی با اسرائیل مستقر هستند جنگ افزار و کمک مالی می دهد تا داعش و عوامل وابسته به حکومت ایران در سوریه را از نزدیک شدن به مرزهای اسرائیل در بلندی های گولان بازدارند.

هواپیماهای جنگی اسرائیل تا کنون بارها کاروان های اسلحه ارسالی ایران برای حزب الله را که آماده ارسال از فرودگاه دمشق بود بمباران کرده اند. به دنبال آخرین عملیات ارتش اسرائیل در کمتر از دو هفته پیش بود که فرمانده ارتش روسیه به اسرائیل آمد تا با مقامات ارشد این کشور گفتگو کند.

مقامات امنیتی اسرائیل پنجشنبه ۴ آبان این احتمال را مطرح کردند که خمپاره هایی که اخیرا در بلندیهای جولان به زمین نشست، اقدام عمدی حزب الله بوده است. در گذشته، بارها در جریان تبادل آتش بین طرفهای درگیر در سوریه، خمپاره ها و ترکش هایی در خاک اسرائیل سقوط می کرد. ولی اکنون فرمانده رکن اطلاعات در ستاد ارتش اسرائیل می گوید که تعرضات اخیر با طراحی و دستور حزب الله صورت گرفته و عمدی بوده است.

اسرائیل بارها ابراز نگرانی کرده که ممکن است سپاه پاسداران ایران همراه با حزب الله لبنان در خاک سوریه و نواحی مرزی آن کشور مستقر شوند و آنجا را به پایگاه دست اندازی علیه اسرائیل مبدل سازند.

رکن اطلاعات ستاد ارتش اسرائیل پنجشنبه اعلام کرد که حزب الله لبنان فردی را به نام منیز علی نعیم شائیتی به عنوان فرمانده عملیات در همسایگی بلندی های جولان که اسرائیل آن باشد که حزب الله می خواهد از طریق خاک سوریه جبهه جدیدی علیه اسرائیل بگشاید.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG