لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۹

مقام اسرائیلی: اسد به ایران اجازه حمله به اسرائیل را دهد، کارش تمام است


یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل
یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل

یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل می گوید واکنش اسرائیل به هرگونه حمله احتمالی ایران از خاک سوریه ممکن است سرنگون کردن دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه باشد.

آقای اشتاینیتز در گفتگو با نسخه آنلاین روزنامه یدیعوت آحرونوت در پاسخ به این پرسش که آیا اسرائیل به ترور احتمالی بشار اسد دست خواهد زد، گفت مقصر خود اسد خواهد بود.

برخی نشریات اسرائیلی گفته اند ایران ممکن است از خاک سوریه برای حمله به اسرائیل استفاده کند تا کشته شدن چند تن از نیروهایش در سوریه را طی حملاتی که گفته می شود اسرائیل عامل آن بوده، تلافی کند.

به نوشته یدیعوت آحرونوت، وقتی اشتاینیتزمی گوید «من پیشنهاد محکمی نمی دهم» سعی دارد بگوید که سخنانش منعکس کننده سیاست های دولت اسرائیل نیست.

اشتاینیتز گفت: «اسد می تواند به آنها اجازه دهد که از خاک سوریه به اسرائیل حمله کنند یا خیر، یا آنکه آنها موشک وارد کنند و سیستم های پدافند هوایی و یا پهپاد وارد کنند و اگر او چنین اجازه ای دهد، باید بداند که این اقدامات هزینه دارد.»

این اولین باری نیست که یک مقام اسرائیلی چنین هشداری می دهد.

فروردین ماه نیز روزنامه جروزالم پست گزارش داده بود که یک مقام ارشد ارتش اسرائیل در واکنش به گفته های علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی، مبنی بر این که حمله اسرائیل به پایگاه هوایی «تی ۴» بی پاسخ نخواهد ماند، گفت: «اگر ایرانی ها از مرز سوریه علیه اسرائیل دست به اقدامی بزنند، بشار اسد رئیس جمهور سوریه و رژیم اش بهای آن را خواهند پرداخت.»

اسرائیل می گوید نمی گذارد جمهوری اسلامی ایران، سوریه را به پایگاهی برای حمله به اسرائیل تبدیل کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG