لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

محموله اخیر ایران به سوریه مایه نگرانی نهادهای اطلاعاتی شده است


قاسم سلیمانی برنامه های ایران را در سوریه پیش می برد.
قاسم سلیمانی برنامه های ایران را در سوریه پیش می برد.

نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا یک رشته محموله های هوایی از ایران به مقصد سوریه را، که ظن آن می رود حامل تسلیحات برای استفاده بالقوه رژیم بشار اسد یا نیروهای جمهوری اسلامی ایران در آن کشور باشد، زیر نظر دارند.

وبسایت شبکه خبری «سی ان ان» در گزارشی نوشت: یک مقام دولت دونالد ترامپ تائید کرده است که آمریکا و اسرائیل هر دو نگران هستند که از این سلاح ها نهایتا برای تهدید اسرائیل استفاده شود.

ارسال محموله های تسلیحاتی به سوریه امری غیر عادی نیست ولی محموله های جدید به این دلیل بیشتر جلب توجه کرده است که پس از حمله هوایی به اهداف شیمیایی رژیم بشار اسد در سیزدهم آوریل ارسال شده است.

در هفته های گذشته، لفاظی ها میان اسرائیل و ایران شدت فراوانی گرفته است. اسرائیل نگران است که ایران از حضورش در سوریه برای پرتاب بالقوه موشک و یا حمله هوایی به اسرائیل استفاده کند.

در هفته گذشته، سایت هایی که ترافیک هوایی را در جهان کنترل می کنند، دست کم دو پرواز هواپیماهای باربری نیروی هوایی سوریه را میان ایران و سوریه ثبت کردند. مقام ها می گویند دیگر پروازها شامل پرواز دست کم یک جت باربری ایران بوده است که توجه آمریکا را برانگیخته است.

اسرائیل طی ماه های اخیر چند هدف را در سوریه از جمله پایگاه هوایی «تی چهار» در استان حمص مورد حمله هوایی قرار داد. در این پایگاه ایرانی ها موشک های ضد هوایی و پهباد نگهداری می کردند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG