لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۳

دیدگاه: جنگ واقعی بعدی در سوریه: ایران علیه اسرائیل


یادداشتی در وبسایت روزنامه نیویورک تایمز از تامس فریدمن، ستون نویس و نویسنده

سوریه منفجر خواهد شد. زیرا حمله تنبیهی آمریکا، بریتانیا و فرانسه علیه سوریه در پاسخ به استفاده شرم آور بشار اسد از جنگ افزار شیمیایی و وعده مسکو به واکنش به این حملات موشکی در واقع دومین رو در رویی خطرناک در شرف وقوع در سوریه است.

خطرناک تر از آن مواجهه همزمان اسرائیل و ایران در آن کشور است. ایران قصد دارد سوریه را به پایگاهی علیه اسرائیل بدل کند و اسرائیل عهد کرده است تا اجازه وقوع چنین اتفاقی را ندهد. اسرائیل و ایران طی هفته های اخیر بی سر و صدا ضربه زدن مستقیم، نه از طریق نیروهای دست نشانده، به یکدیگر را شروع کرده اند؛ این مرحله ی بی سر و صدا ممکن است در حال پایان یافتن باشد.

اسرائیل و ایران اکنون مویی تا مرحله بعدی رو در رویی نظامی فاصله دارند و اگر چنین شود آمریکا و روسیه دشوار بتوانند کناری بایستند.

دور اول رو در رویی ایران و اسرائیل در دهم فوریه وقتی رخ داد که نیروی قدس سپاه پاسداران یک پهپاد را از پایگاه «تی ۴» در شرق حمص در مرکز سوریه به سوی مرز اسرائیل فرستاد و یک هلی کوپتر آپاچی اسرائیل آن را پس از ورود به حریم هوایی آن کشور ساقط کرد.

بنا بر گزارش های اولیه، این پهپاد صرفا ماموریت شناسایی داشت. اما حالا سخنگوی ارتش اسرائیل می گوید بررسی ها نشان می دهد که این پهپاد حامل مواد منفجره بوده است.

تائید این امر به طور مستقل ممکن نیست. اما این که اسرائیلی ها آن را اعلام می کنند مایه نگرانی است. اگر این ادعا حقیقت داشته باشد مفهوم آن این است که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در تلاش برای یک حمله نظامی واقعی به اسرائیل از یک پایگاه هوایی در سوریه است.

اگر قاسم سلیمانی عقب ننشیند ما در سوریه شاهد نیروی غیر قابل توقفی به نام نیروی قدس خواهیم بود که با یک پدیده غیرقابل جابجایی به نام اسرائیل رو در رو خواهد شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG