لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۷

نفتالی بنت: اسرائيل شهرک‌نشینی‌ها در جولان را دو برابر می‌‌کند


نفتالی بنت - آرشیو
نفتالی بنت - آرشیو

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل، روز یکشنبه گفت که این کشور قصد دارد با دو برابر کردن تعداد شهرک‌نشینان یهودی ساکن مناطق بلندی‌های جولان، تسلط اسرائیل بر سرزمینی که بیش از پنج دهه پیش از سوریه تصرف کرد، تحکیم کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، او گفت برای رسیدن به این هدف طرحی چند میلیون دلاری را اجرا می‌کند.

بنت طی سخنانی در جلسه ویژه کابینه که در بلندی‌های جولان برگزار شد، گفت که به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر این اراضی توسط دولت ترامپ و اشاره دولت جو بایدن که در حال حاضر از تصمیم ترامپ عقب‌نشینی نمی‌کند، باعث شد که تصمیم به سرمایه‌گذاری در منطقه جولان گرفته شود.

نفتالی بنت گفت: «این، فرصت ما است. این، فرصت بلندی‌های جولان است. پس از سال‌های طولانی و راکد از نظر وسعت شهرک‌سازی، هدف امروز ما دو برابر شدن استقرار در بلندی‌های جولان است.»

تثبیت کنترل اسرائیل بر این سرزمین، هرگونه تلاش آینده برای برقراری صلح با سوریه را که بلندی‌های جولان را از آن خود می‌ٔداند، پیچیده خواهد کرد.

پیشتر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به یک پرسش لی زلدن، نماینده جمهوری‌خواه از ایالت نیویورک، که آیا دولت بایدن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت می‌شناسد، گفت که اسرائیل، فارغ از وضعیت حقوقی بلندی‌های جولان، آن منطقه را تحت کنترل خود دارد و این شرایط باید ادامه پیدا کند، مگر آن که زمانی برسد که سوریه و همه آنهایی که در داخل سوریه فعالیت می‌کنند، دیگر تهدیدی برای اسرائیل محسوب نشوند.

آنتونی بلینکن، همچنین در مصاحبه‌ای در ماه فوریه در پاسخ به این که آیا واشنگتن همچنان بلندی‌های جولان را بخشی از اسرائیل می‌داند به آمادگی آمریکا برای بازبینی در این سیاست اشاره کرده بود.

بسیاری از کشورهای جهان بلندی‌های جولان را منطقه‌ای تحت اشغال می‌دانند.

XS
SM
MD
LG