لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۲

اسرائیل مواضع نیروهای ایرانی و سوری را هدف قرار داد؛ انتشار گزارش‌هایی از کشته شدن پنج عضو نیروی قدس


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

ارتش اسرائیل روز چهارشنبه ۲۸ آبان اعلام کرد که در واکنش به اقدام نیروهای ایران و سوریه در کارگذاری مواد منفجره در امتداد مرز در بلندی‌های جولان، چند حمله هوایی را علیه اهداف ایرانی و سوری در خاک سوریه انجام داده است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای یک «یگان سوری تحت رهبری نیروهای ایرانی» را به کارگذاری مواد منفجره متهم کرده است. بنا بر این بیانیه، اسرائیل در واکنش به این اقدام نیروهای سوریه و ایران، طی چند حمله هوایی انبارهای مهمات، تاسیسات نظامی، و سامانه‌‌‌های موشکی سوریه را هدف قرار داده است. بنا بر این گزارش، رسانه دولتی سوریه اعلام کرد که در جریان این حملات، سه نیروی نظامی کشته و یک نیروی نظامی هم زخمی شده‌اند.

این در حالی است که دیده‌بان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، شمار کشته‌شدگان این حمله را ده تن، از جمله پنج عضو نیروی قدس سپاه پاسداران که «احتمالا ملیت ایرانی» دارند، اعلام کرده است. به گفته این نهاد حقوق بشری، سه سرباز نیروی هوایی سوریه و دو شبه‌نظامی دیگر که هنوز ملیت‌شان مشخص نیست، در بین افراد کشته شده هستند. دیده بان حقوق بشر سوریه همچنین افزود که این حملات چندین مجروح نیز داشته که حالی برخی از آن‌ها وخیم گزارش شده است.

صفحه فارسی ارتش اسرائیل در توئیتر خود نوشت: «هواپیماهای جنگی ارتش اسرائیل شب گذشته به چندین اهداف نظامی ارتش سوریه و نیروی قدس ایران حمله کردند. در این حمله انبارها ، مراکز فرماندهی، مجتمع های نظامی و همچنین سامانه‌های موشکی زمین به هوا آسیب دیدند.»

در توئیت ارتش اسرائیل همچنین آمده است که اسرائیل این حملات هوایی را پس از کشف مواد منفجره‌ای که در منطقه حائل مرزی با سوریه برای هدف قرار دادن نیروهای اسرائیلی کار گذاشته شده بود، انجام داده است. ارتش اسرائیل اعلام کرده است که مین‌های کشف شده چندین هفته پیش توسط سوری‌های محلی تحت فرماندهی نیروی قدس ایران کاشته شده بود.

به گزارش روزنامه جروزالم پست، این حملات به هشت هدف در مناطق مختلف، از بلندی‌های جولان تا دمشق، انجام شد که از جمله می‌توان به یک پایگاه نظامی ایرانی در نزدیکی فرودگاه بین المللی دمشق، یک پادگان مخفی نظامی که به عنوان یک مجموعه مسکونی برای مقامات ارشد ایران و همچنین هیئت‌های بازدیدکننده استفاده می‌شد، و همچنین یک پست فرماندهی برای لشکر هفتم سوریه، اشاره کرد.

ارتش اسرائیل در سال‌های اخیر حمله‌های متعددی را علیه نیروهای ایرانی مستقر در سوریه و متحدانش انجام داده است. یک مقام ارشد اسرائیل چندی پیش به رویترز گفته بود که اسرائیل در دو سال اخیر بیش از دویست حمله را علیه اهداف ایران در سوریه انجام داده است.

دولت ایالات متحده همواره هرگونه تهدید علیه اسرائیل را به شدت محکوم، و از حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر تهدیدهای پیش رو حمایت کرده است.

XS
SM
MD
LG