لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۱

سازمان ملل خواستار انجام تحقیقاتی درباره تشدید خشونت‌ها در سرزمین‌های فلسطینی و اسرائیل شد


پرتاب مواد آتش‌زا توسط فلسطینی‌ها به پلیس اسرائیل در بخش قدیمی شهر تاریخی اورشلیم. ١٧ آوریل ٢٠٢٢
پرتاب مواد آتش‌زا توسط فلسطینی‌ها به پلیس اسرائیل در بخش قدیمی شهر تاریخی اورشلیم. ١٧ آوریل ٢٠٢٢

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار انجام تحقیقات بی‌طرفانه و مستقلی درباره تشدید خشونت‌ها در سرزمین‌های فلسطینی و اسرائیل طی هفته‌های اخیر شده است.

طی ماه گذشته، ده‌ها فلسطینی کشته یا زخمی و صدها نفر دیگر نیز توسط نیروهای امنیتی اسرائیل بازداشت شده‌اند.

تشدید خشونت‌ها همچنین موجب کشته‌شدن دوازده اسرائیلی و دو شهروند خارجی از سوی فلسطینیان شده است.

مقامات حقوق بشری سازمان ملل متحد مراتب نگرانی عمیق خود درباره تشدید خشونت‌ها و آنچه آنها توسل بیش از حد به زور توسط نیروهای اسرائیلی می‌خوانند، ابراز کرده‌اند. به عنوان مثال، نیروهای امنیتی اسرائیل هفته گذشته حدود ١٨٠ فلسطینی از جمله دست‌کم ٢٧ کودک را مجروح کردند.

این خشونت‌ها در جریان تنش‌ها در محوطه مسجدالاقصی رخ داد که مکانی مقدس برای پیروان هر دو دیانت اسلام و یهودیت است.

راوینا شامداسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل، در این ارتباط گفت ویدئوهای موجود سبب بروز نگرانی‌های جدی درباره نحوه رفتار سربازان اسرائیلی شده که برخی آن را شدید و (استفاده) غیرضروری از (قوه قهریه) دانسته‌اند.

به گفته وی، «شماری از فلسطینیان از جمله سالمندان، زنان، کودکان و حداقل یک خبرنگار» با باتوم مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند و از فاصله نزدیک با گلوله‌های مرمی اسفنجی به آنها شلیک شده‌است. او افزود: «استخوان‌های بسیاری شکسته شده‌اند. برخی دیگر نیز بر اثر (انفجار) نارنجک‌های شوکر مجروح شده‌اند» و جراحات وارده بر برخی از ناحیه سر بوده است. به گفته وی، مسئولیت‌ ناپذیری و عدم اجرای عدالت برای قربانیان موجب تداوم چرخه خشونت‌ها خواهد شد.

به دنبال خشونت‌ها در مسجدالاقصی، گروه‌های مسلح فلسطینی در فاصله ١٨ تا ٢١ آوریل در غزه شش موشک و یک گلوله خمپاره به سمت اسرائیل پرتاب کردند. واکنش اسرائیل نیز حمله به مواضع شبه‌نظامیان فلسطینی در نوار غزه بود.

XS
SM
MD
LG