لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۰

اسرائیل سفر مقامات حماس به مسکو را «مشروعیت‌بخشی به جنایات تروریست‌ها» خواند


میزبانی روسیه از مقامات ارشد حماس با واکنش تند وزارت امور خارجه اسرائیل همراه شد.

لیور حیات، سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل در شبکه «ایکس» نوشت: «حماس یک سازمان تروریستی بدتر از داعش است. دستان مقامات ارشد حماس آغشته به خون بیش از هزار و ۴۰۰ اسرائیلی است که سلاخی، کشته و سوزانده شدند. آنها همچنین مسئول ربودن بیش از ۲۲۰ اسرائیلی از جمله نوزادان، کودکان، زنان و سالمندان هستند.»

او دعوت مسکو از مقامات ارشد حماس را «اقدامی ناپسند در حمایت از تروریسم» و «مشروعیت بخشیدن به جنایات تروریست‌های حماس» خواند و خواستار اخراج سریع آنها شد.

پیشتر و همزمان با اعلام خبر سفر هیئتی از حماس به مسکو، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از سفر علی باقری کنی، معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به مسکو و دیدار با همتای روسی‌اش نیز خبر داد. باقری کنی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای جمهوری اسلامی است.

در عکسی که «تایمز اسرائیل» از کانال تلگرام حماس منتشر کرده است باقری‌کنی در کنار میخائیل بوگدانف، نماینده ویژه پوتین در امور خاورمیانه و موسی ابومرزوق، رئیس دفتر سیاسی حماس دیده می‌شود.

وزارت امور خارجه روسیه می‌گوید در مورد آزادی گروگان‌ها و تخلیه اتباع روسیه و سایر شهروندان خارجی با مقامات حماس که امروز به مسکو سفر کرده بودند گفتگو کرده است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای که در رسانه‌های روسیه بازتاب یافت گفت گفتگو با ابومرزوق، بخشی از تلاش‌های مسکو برای آزادی فوری گروگان‌های خارجی است که در غزه نگهداری می‌شوند.
در این بیانیه آمده است که مسائل مربوط به هماهنگی برای تخلیه اتباع روسی و دیگر شهروندان خارجی از غزه هم مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این وزارتخانه تأکید کرده که روسیه بر «موضع تزلزل‌ناپذیر خود به نفع اجرای تصمیم‌های جامعه بین‌المللی» از جمله راه‌حل دو کشوری پافشاری کر‌ده است.

XS
SM
MD
LG