لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

پرواز مستقیم حجاج مسلمان اسرائیلی به عربستان؛ شاید وقتی دیگر


دولت اسرائیل، روز دوشنبه ۲۹ خرداد، گفت که پروازهای مستقیم از اسرائیل به عربستان سعودی برای مراسم حج مسلمانان در سال جاری «انجام نخواهد شد» و هرگونه چشم‌انداز عادی‌سازی روابط قریب الوقوع با میانجیگری آمریکا با ریاض را کم‌اهمیت جلوه داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عربستان سعودی، سه سال پیش (سال ۲۰۲۰) بی سر و صدا با اقدام همسایگان خود از جمله امارات متحده عربی و بحرین برای آغاز مقدمات ایجاد روابط با اسرائیل موافقت کرده بود.

این کشور اما از ادامه این روند خودداری کرد و در اوایل سال میلادی جاری گفت که تا زمان عملی شدن راه حل دو کشوری روابطش را با اسرائیل عادی نخواهد کرد.

با این حال، مقامات اسرائیلی و آمریکایی پیش‌بینی کرده‌اند که این پادشاهی که دو مکان مقدس مسلمانان را در خود جای داده است، ممکن است به عنوان حسن‌نیت به اقلیت «هجده درصدی» مسلمانان اسرائیل اجازه دهد تا مستقیماً از این کشور برای حج امسال به عربستان سعودی پرواز کنند.

گرچه ریاض هرگز به طور رسمی چنین پیشنهادی را مطرح نکرده است.

با توجه به اینکه موسم حج امسال به زودی فرا می‌رسد و وزارت حمل و نقل اسرائیل نیز اعلام کرده که هیچ شرکت هواپیمایی درخواستی برای انجام پروازهای ویژه به مقاصد عربستان نداشته است، یکی از دستیاران ارشد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هم اذعان کرد که این اتفاق نخواهد افتاد.

تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی اسرائیل به رادیو کان اسرائیل گفت: «شاید برای حج بعدی در موقعیتی باشیم که بتوانیم در این مورد کمک کنیم و پروازهای (مستقیم) از اینجا انجام شود.»

دولت بایدن، عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی را به عنوان منافع امنیت ملی ایالات متحده توصیف کرده است.

این موضوع همچنین یکی از اهداف اصلی سیاست خارجی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل است.

XS
SM
MD
LG