لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۲

یک قانون‌گذار اسرائیلی برای تصویب قانونی در مخالفت با بازگشایی کنسولگری آمریکا در اورشلیم تلاش می‌کند


آرشیو
آرشیو

یک قانون‌گذار راستگرای اسرائیل به دنبال جلوگیری از برنامه بازگشایی کنسولگری آمریکا در اورشلیم است.

به گزارش رویترز، مخالفت دولت جدید فراحزبی اسرائیل به رهبری نفتالی بنت با بازگشایی کنسولگری نیز می‌تواند سبب تقویت تلاش‌های نیر برکات از حزب لیکود در این رابطه شود. هر چند این موضوع ممکن است روابط اسرائیل با واشنگتن را خدشه‌دار کند.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، روز ۱۰ شهریور در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سؤالی درباره تصمیم آمریکا برای بازگشایی کنسولگری در اورشلیم برای تماس با فلسطینی‌ها، اظهار داشت: «ما فکر می‌کنیم ایده بدی است. اورشلیم پایتخت مستقل کشور اسرائیل، و فقط اسرائیل است، و به همین دلیل ما فکر نمی‌کنیم ایده خوبی باشد.»

این کنسولگری در سال ۲۰۱۸ میلادی، زمانی که سفارت آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از تل آویو به اورشلیم منتقل شد، با سفارتخانه ادغام شد. در پی انتقال سفارت به اورشلیم، امور فلسطینی‌ها به سفارت محول شده بود.

دولت جو بایدن با هدف ترمیم روابط ایالات متحده آمریکا با فلسطینی‌ها و احیای اعتماد متقابل قصد دارد با حفظ سفارت، کنسولگری را نیز بازگشایی کند.

طرح قانونی پیشنهادی آقای برکات که باید به رأی گذاشته شود، بازگشایی کنسولگری خارجی در اورشلیم را مستلزم رضایت دولت اسرائیل می‌داند.

برکات می‌گوید بر اساس نظرسنجی‌ها، حدود ۷۰ درصد مردم از این طرح قانونی حمایت می‌کنند و این میزان برای جمع‌آوری آرای ائتلاف کافی است.

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، وعده داده است که پیوند آمریکا با فلسطینی‌ها را از نو برقرار کند، «راه‌حل دوکشوری» را مورد حمایت قرار دهد، و کنسولگری اورشلیم را بازگشایی کند.

در پی انتقال سفارت به اورشلیم، امور فلسطینی‌ها به سفارت محول شده بود. مقامات آمریکایی می‌گویند روند بازگشایی کنسولگری در اورشلیم ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG