لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۶

لاپید از «راه‌حل دو کشوری» برای پایان درگیری با فلسطینی‌ها حمایت کرد


یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهر نیویورک، آمریکا - ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۲
یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهر نیویورک، آمریکا - ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۲

یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، روز پنجشنبه خواستار راه‌حل دوکشوری برای پایان دادن به چند دهه درگیری بین اسرائیل و فلسطینی‌ها شد و بار دیگر تاکید کرد اسرائیل «هرکاری که لازم باشد» انجام خواهد داد تا ایران را از دستیابی به بمب هسته‌ای بازدارد.

به گزارش رویترز، این اولین بار در سال‌های اخیر بود که یک رهبر اسرائیلی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به راه حل دوکشوری اشاره کرد؛ موضوعی که تکرار سخنان جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در ماه اوت در اسرائیل، در حمایت از این پیشنهاد دیرینه بود.

لاپید گفت: «توافق با فلسطینی‌ها بر اساس دو کشور برای دو ملت، برای امنیت اسرائیل، برای اقتصاد اسرائیل و آینده فرزندان‌مان مناسب است.»

او افزود، هر گونه توافق مشروط به ایجاد یک کشور صلح‌آمیز فلسطینی است که اسرائیل را تهدید نکند.

لاپید این سخنان را کمتر از شش هفته قبل از انتخابات اول نوامبر، که می‌تواند بنیامین نتانیاهو را دوباره به قدرت بازگرداند، عنوان کرد. نتانیاهو، نخست وزیر اسبق جناح راست اسرائیل از مخالفان دیرینه راه‌حل دوکشوری است.

لاپید در سخنرانی خود بار دیگر ایران را محکوم کرد و به عزم اسرائیل در جلوگیری از دستیابی دشمن دیرینه‌اش به سلاح هسته‌ای تاکید کرد.

او گفت: «تنها راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، قرار دادن یک تهدید نظامی معتبر روی میز است. ما قابلیت‌هایی داریم و از استفاده از آن هراسی نداریم.»

XS
SM
MD
LG