لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

حمایت سران ارشد اسرائیل از فرمانده ارتش این کشور 


Photo: Kobi Gideon/GPO
Photo: Kobi Gideon/GPO

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و یوآو گالانت، وزیر دفاع این کشور، پس از حملات انتقادی اخیر به هرتزی هالوی، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، در بیانیه مشترکی حمایت کامل خود را از او اعلام کردند.

به گزارش شبکه «آی ۲۴»، بنیامین نتانیاهو و یوآو گالانت در این بیانیه مشترک تاکید کردند که با یکدیگر همکاری تنگاتنگی دارند و از رئیس ستاد کل ارتش و افسران ارتش در راستای تضمین امنیت کشور و شهروندان آن، حمایت کامل می‌کنند.

در این بیانیه مشترک آمده است که این دو، مخالف هرگونه حمله‌ به اعضای ارشد نهاد امنیتی بوده و از فرماندهان و سربازان ارتش که شبانه‌روز در تلاش برای امنیت کشور هستند، حمایت می‌کنند.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل در حمایت از هالوی، رئیس ستاد کل ارتش این کشور، او را «یکی از برجسته‌ترین افسرانی که در تمام سال‌های حضور در ارتش اسرائیل و نیروهای امنیتی ملاقات کرده» و «فرمانده‌ای شجاع، صادق، جدی و دقیق» خواند.

اعضای ارشد تشکیلات دفاعی اسرائیل پس از انتقادات مقامات دولتی به عملکرد سران ارتش، به روزنامه «معاریو» گفتند که رفتار اعضای دولت «باعث بی‌قانونی و تضعیف امنیت کشور» می‌شود.

یائیر نتانیاهو، پسر نخست وزیر اسرائیل، با انتشار پستی در فیس‌بوک از رئیس ستاد ارتش اسرائیل به دلیل «عدم قاطعیت در برابر نیروهای ذخیره سرکش، که به دلیل اصلاحات قضایی از ادامه خدمت داوطلبانه خود امتناع کرده بودند»، انتقاد کرد. او پیش از حذف این پست گفت: «از هالوی به عنوان ناموفق‌ترین رئیس ستاد کل تاریخ ارتش یاد خواهد شد.»

دولت ائتلافی اسرائیل به رهبری نتانیاهو حامی تغییرات قضایی است. مخالفانش می‌گویند این تغییرات دموکراسی در اسرائيل را به خطر می‌اندازد و با هدف محافظت از او طراحی شده است.

رهبران معترضان می‌گویند که هزاران نفر از نیروهای ذخیره ارتش معرفی برای انجام وظیفه را متوقف کرده‌اند.

در میان آنها صدها خلبان و دیگر اعضای کادر نیروی هوایی وجود دارند که غیبت آنها در پروازهای تجدیدپذیر هفتگی به این معنی است که تا ماه آینده، آنها دیگر واجد شرایط نبرد نیستند.

بسیاری در اسرائيل نگران این هستند که این اختلافات به توان نظامی اسرائيل خدشه وارد کند. این در حالی است که تنش‌ها میان اسرائيل با حزب‌الله و جمهوری اسلامی افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG