لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۴

حمله سایبری به فولاد خوزستان و هرمزگان؛ ایران: «دشمنان خارجی» خط تولید را مختل کردند


مرکز ملی فضای مجازی ایران می‌گوید بخشی از سیستم‌های فناری اطلاعات فولاد کشور صبح روز دوشنبه ۶ تیر «مورد حمله سایبری دشمنان خارجی» قرار گرفته و بخش‌هایی از «فولاد هرمزگان و خوزستان» دچار اختلال در تولید شده است.

به‌دنبال این حمله، شرکت فولاد خوزستان که دومین تولیدکننده فولاد خام در ایران است در کانال تلگرامی خود اعلام کرد «به‌دلایل معضلات فنی قادر به ادامه فعالیت نیست و تا اطلاع ثانوی تعطیل خواهد بود» اما ساعتی بعد، امین ابراهیمی مدیرعامل این شرکت با کم‌اهمیت خواندن حمله سایبری روز دوشنبه گفت: «مختصر اختلالی که به سایت، کانال های اطلاع رسانی و سامانه پیامکی این شرکت وارد شده در حال برطرف شدن است.»

این چندمین بار طی ماه‌های اخیر است که نهادهای حاکمیتی و یا شرکت‌های بزرگ در ایران اعلام کرده‌اند که مورد «حمله سایبری» قرار گرفته‌اند و با چالش در ارائه خدمات و یا توقف موقت فعالیت مواجه شده‌اند.

‏همزمان گروهی هکری با نام ‎«گنجشک درنده» با انتشار فایلی ویدئویی در کانال تلگرامی خود، «حملات ‎سایبری» به شرکت‌های ‎فولاد خوزستان، فولاد مبارکه اصفهان و شرکت ‎فولاد هرمزگان را برعهده گرفته و مدعی شده که ‎هکرهای این گروه موفق به ایجاد «یک حادثه فیزیکی» در یکی از این مجموعه‌های بزرگ صنعتی ایران نیز شده‌اند.

دوازدهم خردادماه امسال یک گروه سایبری با هک «دوربین‌های نظارتی و کنترلی شهرداری تهران» در آستانه سالگرد مرگ آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، شعارهایی علیه مقامات حکومتی بر مانیتورهای آن درج کرد و موجب توقف فعالیت بلند مدت بسیاری از زیرساخت‌های الکترونیک این مجموعه شد.

چهاردهم خردادماه نیز برخی منابع خبری و تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی از اختلال شدید در «سیستم پاسپورت چک» فرودگاه بین‌المللی تهران خبر دادند که مربوط به بخش کنترل هویت و بررسی گذرنامه‌های مسافران ورودی به ایران یا در حال خروج از کشور می‌شد.

اما در یکی از مهم‌ترین موارد از این دست، «۴۳۰۰ جایگاه سوخت» کشور در آستانه دومین سالگرد اعتراضات خونین آبان‌ماه ۹۸ در روز چهارم آبان‌ماه ۱۴۰۰ از کار افتاد و این سامانه سراسری را بیش از یک هفته با اختلال جدی مواجه کرد.

یک روز پس از این حمله سایبری، صدای آمریکا ایمیلی دریافت کرد که بر اساس آن، گروهی تحت عنوان «گنجشک درنده»، علاوه بر «پذیرش مسئولیت» آن حمله سایبری، مسئولیت حملات سایبری پیشین به شرکت راه‌آهن و وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی را نیز به عهده گرفته بود.

XS
SM
MD
LG