لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۲

نتانیاهو: اسرائیل هرگز کشوری دوملیتی نخواهد شد


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه هشدار جان کری وزیر خارجه آمریکا را رد کرد. آقای کری گفته بود سقوط تشکیلات خودگردان فلسطینی برای امنیت اسرائیل عواقبی در برخواهد داشت.

نتانیاهو در جلسه کنست گفت: "اسرائیل کشوری دوملیتی نخواهد شد اما برای حفظ صلح، طرف مقابل نیز باید تصمیم بگیرد که خواستار صلح باشد، اما متاسفانه این چیزی نیست که می بینیم."

او گفت مقامات فلسطینی به کارهای تحریک‌آمیز خود ادامه می دهند.

آقای کری اظهارات اخیرش را در جلسه ای در موسسه بروکینگز ایراد کرده بود. او در همان جلسه گفت دو طرف اسرائیلی و فلسطینی باید تلاش‌ها برای مذاکرات صلح را تجدید کنند.

نتانیاهو: اسرائیل هرگز کشوری دوملیتی نخواهد شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00

او حملات فلسطینی‌ها به اسرائیلی‌ها و همچنین تداوم شهرک‌سازی اسرائیل در اراضی مورد مناقشه فلسطینی‌ها را محکوم کرد.

جان کری در جلسه فوق گفته بود: "راه حل یک کشوری برای اسرائیل امن، یهودی، دموکراتیک و صلح‌آمیز راه حل به شمار نمی‌رود."

او گفت یک تاثیر این امر، کمبود نیروهای امنیتی فلسطینی و لزوم اعزام هزاران سرباز اسرائیلی به کرانه غربی خواهد بود.

وزیر خارجه آمریکا صلح اسرائیل و فلسطینی‌ها را یکی از اولویت های خود قرار داده است اما این روند با ناکامی در رسیدن به توافق در آوریل ۲۰۱۴ متوقف شد.

فلسطینی ها از تداوم شهرک سازی اسرائیل خشمگین بودند و اسرائیل با دولت وحدت فلسطینی که گروه حماس را نیز دربرگیرد مخالف بود.

جنگ ۵۰ روزه میان دو طرف که بیش از ۲۱۰۰ فلسطینی که اغلب غیرنظامی بودند و چندین سرباز و غیرنظامی اسرائیلی را به کشتن داد، اختلاف میان اسرائیل و فلسطینی‌ها را تعمیق کرد.

جان کری روز شنبه گفت: "در سه سال گذشته با هر دو طرف بحث‌های زیادی داشتم و بگذارید به شما بگویم سطح بی اعتمادی میان آنان هرگز به عمیقی الان نبوده است."

او همچنین گفت سخنان محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی درباره احساس بی‌پناهی فلسطینی ها "نومیدانه ‌تر" از همیشه بوده است.

XS
SM
MD
LG