لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۱

نتانیاهو در لحظات پایانی کابینه خود را تشکیل داد


نتانیاهو در لحظات پایانی کابینه خود را تشکیل داد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:57 0:00

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل موفق شد در آخرین لحظات مهلت باقی مانده در روز چهارشنبه، کابینه جدیدش را تشکیل بدهد.

دولت ائتلافی آقای نتانیاهو حاصل هفته ها رایزنی با احزاب مذهبی، حزب اقتصاد محور کولانو و ناسیونالیست های مخالف گفتگوهای صلح با فلسطینیان و طرفدار گسترش شهرک سازی ها در کرانه باختری رود اردن است. گسترش شهرک سازی ها در کرانه باختری رود اردن با دیدگاه های متحدان نزدیک نظیر ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی در تضاد است.

آقای نتانیاهو گفت مطمئنم هیچکس از اینکه گفتگوها این قدر به درازا کشیده شد، اما پیش از مهلت مقرر و به موقع تمام شد، شگفت زده نیست.

بنیامین نتانیاهو لحظاتی پیش از نیمه شب گذشته خبر تشکیل کابینه ائتلافی اسرائیل را تلفنی به رئیس جمهوری اطلاع داد.

حزب لیکود بنیامین نتانیاهو در انتخابات پارلمانی نیمه ماه مارس با کسب ۳۰ کرسی پیروز شد و به نظر می رسید آقای نتانیاهو بتواند به راحتی ائتلاف لازم برای تشکیل یک دولت جدید را جلب کند اما خروج ناگهانی آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه و از یاران دیرینه بنیامین نتانیاهو از گفتگوها و پیوستن حزب سکولار «اسرائیل بیتنو» به اپوزیسیون تلاش نخست وزیر اسرائیل برای تشکیل یک دولت ائتلافی قوی را با اشکال مواجه کرد.

تحلیلگران اکنون معتقدند ائتلاف جدید که تنها ۶۱ کرسی از پارلمان ۱۲۰ نفره اسرائیل را در اختیار دارد از قدرت کافی و مورد نظر بنیامین نتانیاهو برای پیشبرد اهداف دولت برخوردار نخواهد بود.

اگر آقای نتانیاهو تا پایان روز چهارشنبه کابینه خود را تشکیل نمی داد، رئیس جمهوری فرد دیگری را مسئول تشکیل کابینه می کرد. او چند هفته پیش از رئیس جمهوری اسرائیل خواسته بود تا فرصت تشکیل کابینه را تمدید کند.

آقای نتانیاهو برای تشکیل این ائتلاف به پشتیبانی حزب کوچک «خانه یهودی» نیاز داشت تا به حد نصاب لازم برای تشکیل کابینه جدید، یعنی ۶۱ کرسی در کنست یا پارلمان ۱۲۰ نفره اسرائیل، دست یابد. ائتلاف شکننده آقای نتانیاهو، اکنون تنها با اختلاف یک کرسی در اکثریت قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نفتالی بنت رئیس حزب دست راستی «بیت یهودی» در سخنانی در پارلمان اسرائیل و پس از چند ساعت بحث و گفتگوی اعضای آن حزب با نمایندگان حزب لیکود، حزب آقای نتانیاهو، گفت «اسرائیل حالا یک دولت جدید دارد.»

حزب لیکود روز سه‌شنبه موفق شده بود با سه حزب دیگر، یعنی حزب ميانه‌رو و عمدتاً مايل به مسائل اقتصادی «کولانو» و دو حزب سنت‌گرا و مذهبی شاس و یو.تی.جی، به توافق برسد. اما تصميم غيرمنتظره آويگدور ليبرمن وزير خارجه اسرائيل برای پيوستن به صف احزاب مخالف دولت، نتانياهو را برای تشکیل کابینه در تنگنايی پيش بينی نشده قرار داد.

نخست وزير اسرائيل با از دست دادن متحد استراتژيک خود، حزب اسرائيل خانه ما يا «بيت نو»، به رهبری آويگدور ليبرمن، در تلاش بود برای کسب اکثريت کرسی‌های کنست، حزب شهرک‌نشينان يهودی و راستگرای خانه يهودی را با خود همراه کند.

پیش از این به نظر می‌رسيد آقای نتانياهو با پیروزی در انتخابات هفدهم مارس برای تشکيل کابينه با مشکلی مواجه نخواهد شد، اما در ميان هم‌پیمانان او، بحث شديدی در مورد اين که کدام حزب در رأس کدام وزارتخانه قرار بگيرد، در گرفت. نفتالی بنت که وزارت آموزش و پرورش را بر عهده دارد، برای وزارت دادگستری چانه می‌زد.

XS
SM
MD
LG