لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۰

رئیس سابق موساد: شاید اسرائيل باید در روابط با ایران تجدید نظر کند


افراییم هالیوی - آرشیو
افراییم هالیوی - آرشیو

رئیس سابق تشکیلات جاسوسی اسرائیل (موساد) افراییم هالیوی، از کشورش خواست تا بررسی کند آیا امکان نزدیکی با ایران ممکن است یا خیر. هالیوی این درخواست را در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌ان‌ان و با اشاره به توافق چشمگیر اخیر تهران و ریاض برای برقراری روابط بیان کرد.

هالیوی توافق ایران و عربستان را «بسیار شگفت‌انگیز» خواند و از رهبران اسرائیل خواست تا درباره این توافق «پیش‌داوری» نکنند، بلکه راه‌هایی برای کار با تحلات تازه بیابند.

او گفت: «[اسرائیل باید] بفهمد که چه چیزی ایرانی‌ها را به نزدیکی با عربستان سعودی کشاند.»

رئیس سابق موساد گفت: «تازه‌ترین تحولات بین ایران و عربستان سعودی نشان می‌دهد که «تغییرات بعید» در ابعاد قدرت و روابط امکان‌پذیر است.»

به نوشته میدل‌ایست‌‌آی، هالیوی در ادامه مصاحبه تلویزیونی خود با سی‌ان‌ان این نظر را در شکل سوال مطرح کرد که شاید زمان آن رسیده است که اسرائیل نیز به دنبال سیاستی متفاوت در قبال ایران باشد.

او گفت: «ما در زمان رهبری قبلی شاه، رابطه بسیار بسیار خوبی با ایران داشتیم. هیچ تضاد منافع واقعی بین اسرائیل و ایران وجود ندارد.»

هالیوی گفت: «ایران و اسرائیل اختلاف ارضی ندارند، مرز مشترک ندارند و «هیچ دلیل واقعی» وجود ندارد که باید بین اسرائیل و ایران وضعیت جنگی برقرار باشد.»

او احتمال تغییر روابط اسرائيل با ایران را پائین دانست، اما در عین حال گفت کسی نیز تصور توافق اخیر میان ایران و عربستان را چند هفته قبل نداشت.

XS
SM
MD
LG