لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

از‌سر‌گیری بررسی «اصلاحات قضائی» در اسرائيل؛ چهره هالیوودی علیه نتانیاهو شهادت داد


بنیامین نتانیاهو - آرشیو
بنیامین نتانیاهو - آرشیو

قانون‌گذاران اسرائیلی روز یکشنبه بار دیگر بحث درباره لایحه‌ای را آغاز کردند که اختیارات دیوان عالی اسرائيلی را محدود می‌کند.

پیشتر اصلاحات قضایی مورد نظر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل، باعث اعتراضات گسترده مردمی شده بود.

تظاهرات ضددولتی اسرائیلی‌ها نتانیاهو را وادار کرد تا اصلاحات قضایی مورد نظرش را در ماه مارس به حالت تعلیق درآورد تا امکان گفتگو با احزاب مخالف را فراهم کند.

به گزارش رویترز، او هفته گذشته این مذاکرات را بی‌نتیجه خواند و دستور داد کار بررسی تغییرات قضائی در پارلمان احیا شود.

تغییرات پیشنهادی شامل محدود کردن توانایی دادگاه برای صدور حکم علیه دولت می‌شود. مخالفان نتانیاهو می‌گویند طرح اصلاحات قضائی دموکراسی را تضعیف می‌کند و در اصل برای حفظ نتانیاهو در برابر اتهامات فسادی که با آن روبرو است طراحی شده است.

قانونگذاران حامی نتانیاهو گفته‌اند که لایحه جدید نسخه بسیار ملایم‌تری از طرح پیشنهادی قبلی است که به دنبال کاهش تقریباً کامل قدرت دیوان عالی برای صدور حکم علیه قوه مجریه بود.

شهادت تاجر و تهیه‌کننده سرشناس هالیوودی علیه نتانیاهو

در همین حال، آرنان میلشان، تاجر و تهیه‌کننده سرشناس هالیوودی، در جریان محاکمه بنیامین نتانیاهو، به اتهام فساد، روز یکشنبه در جلسه دادگاهی، شهادت داد.

دادگاه در اورشلیم است اما شهادت ویدیویی میلشان به درخواست دادستان در برایتون (انگلیس)، نزدیک به محل استقرار این مرد ۷۸ ساله در انجام گرفت و انتظار می‌رود شهادت او چند روز طول بکشد.

دادستان‌ها ادعا می‌کنند که نتانیاهو در اقدامی غلط هدایایی به ارزش حدود ۲۰۰هزار دلار از میلشان و از یک میلیاردر استرالیایی دریافت کرد.

نخست وزیر اسرائيل هر گونه تخلف در این پرونده و دو پرونده دیگر را که در همین دادگاه در حال رسیدگی است، رد کرده است.

نتانیاهو متهم است که به میلشان در زمینه منافع تجاری و وضعیت ویزای او در آمریکا کمک کرد. نخست وزیر هدیه دادن در میان دوستان را رفتاری عادی توصیف کرده و دادگاه خود را دارای اهداف سیاسی دانسته است.

XS
SM
MD
LG